Papieski samolot zmienił trasę przelotu z powodu huraganu Irma. Franciszek już w Kolumbii

Świat
Papieski samolot zmienił trasę przelotu z powodu huraganu Irma. Franciszek już w Kolumbii
Reuters

Papież Franciszek przybył w środę do Kolumbii, rozpoczynając pięciodniową wizytę, której celem jest wsparcie pokoju i pojednania narodowego po ponad pół wieku wojny domowej w tym kraju. Papieża powitał na lotnisku w Bogocie prezydent Juan Manuel Santos.

Tuż przed przylotem Franciszka prezydent zaapelował do swych rodaków, by "włączyli tryb papież" i skoncentrowali się na tej wizycie.

 

Papieski samolot zmienił trasę

 

Media informowały wcześniej, że trasa przelotu papieskiego samolotu została zmieniona z powodu huraganu Irma nad Atlantykiem.

 

Program środy, po 12-godzinnej podróży, nie przewiduje żadnych oficjalnych punktów z udziałem Franciszka.

 

W czasie wizyty papież odwiedzi cztery miasta: Bogotę, Villavicencio, Medellin i Cartagenę. Wygłosi 12 przemówień i pokona wiele kilometrów w papamobile. W planie tej 20. zagranicznej papieskiej pielgrzymki jest łącznie 11 lotów.

 

Hasło podróży "Zróbmy pierwszy krok" odnosi się do procesu zaprowadzania pokoju po dekadach wojny domowej i podpisaniu porozumienia ze skrajnie lewicową partyzantką, Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC).

 

Modlitwa o pojednanie narodowe

 

Każdy etap wizyty będzie miał jednocześnie osobne hasło, a zatem także przewodni temat papieskich przemówień.

 

W Bogocie to słowa "Budowniczowie pokoju, promotorzy życia". W stołecznym parku papież odprawi w czwartek mszę z udziałem około 700 tysięcy osób.

 

Hasłem wizyty w piątek w Villavicencio będą słowa: "Pojednać się z Bogiem, z Kolumbijczykami i z naturą". Papież odprawi tam mszę dla około pół miliona osób i weźmie udział w spotkaniu modlitewnym w intencji pojednania narodowego. Mają w nim uczestniczyć rodziny ofiar wojny domowej i byli lewaccy partyzanci oraz policjanci.

 

Pobytowi w Medellin towarzyszyć będzie motto "Życie chrześcijańskie i bycie uczniem Jezusa".

 

Hasło wizyty w Cartagenie to "Godność osoby i prawa człowieka".

 

PAP, Reuters

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie