Nie jest córką Salvadora Dalego. Badania DNA nie wykazały związków rodzinnych

Świat
Nie jest córką Salvadora Dalego. Badania DNA nie wykazały związków rodzinnych
Pixabay/CarolinaP

Zmarły w 1989 roku słynny hiszpański surrealista Salvador Dali nie był ojcem 62-letniej Hiszpanki podającej się za jego córkę - ogłosiła w środę Fundacja Dalego. Pozwoliły to stwierdzić badania DNA przeprowadzone po ekshumacji artysty, która odbyła się specjalnie w tym celu w lipcu.

Decyzję o ekshumacji Dalego podjął w czerwcu sąd w Madrycie w związku z pozwem o ustalenia ojcostwa, jaki wniosła Pilar Abel Martinez, wróżka, która od lat twierdzi, że jest córką słynnego artysty. Zapewnia, że w latach 50. jej matka, zatrudniona u Dalego jako pomoc domowa, była z nim w nieformalnym związku.

 

- Badania DNA wykazały, że Pilar Abel nie jest córką Dalego (...), nie ma między nimi związków rodzinnych - głosi komunikat Fundacji.

 

Gdyby badania genetyczne potwierdziły pokrewieństwo między kobietą a Dalim, wówczas mogłaby ona rościć sobie prawa do setek milionów euro odszkodowań za obrazy, które po śmierci artysty stały się własnością państwa.

 

Salvador Dali - malarz, rzeźbiarz, grafik i teoretyk sztuki - zmarł na serce w wieku 84 lat w swym rodzinnym Figueras w Katalonii. Zgodnie z życzeniem został pochowany w znajdującym się tam jego muzeum - "Teatre-Museu Dali".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie