Krzysztof Silicki nowym wiceministrem cyfryzacji. Będzie odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo

Polska
Krzysztof Silicki nowym wiceministrem cyfryzacji. Będzie odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo
YouTube/KonferencjaWIB2013

Resort cyfryzacji ma nowego wiceministra. Premier Beata Szydło powołała na to stanowisko Krzysztofa Silickiego, dotychczasowego dyrektora ds. współpracy i rozwoju cyberbezpieczeństwa Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Jak poinformowało w środę Ministerstwo Cyfryzacji, Krzysztof Silicki będzie w resorcie odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo.

Nowy wiceszef MC ukończył studia na Politechnice Warszawskiej. Pracuje w instytucie badawczym NASK od 1992 roku. W latach 2000-2012 pełnił funkcję dyrektora technicznego w NASK.

 

Od roku 2004 reprezentuje Polskę w Radzie Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA) oraz w Radzie Wykonawczej (od 2013 r.). W 2016 roku został mianowany wiceprzewodniczącym Rady Zarządzającej ENISA.

 

Zorganizował pierwszy zespół reagujący na zagrożenia w internecie

 

Silicki, jak wskazano w komunikacie, w roku 1996 zorganizował pierwszy w kraju zespół reagujący na zagrożenia w internecie - CERT NASK (Computer Emergency Response Team) - od 2000 roku funkcjonujący jako CERT Polska. Dodano, że w latach 1997-1999 reprezentował NASK w FIRST (międzynarodowym forum zrzeszającym zespoły reagujące). "Był również pomysłodawcą odbywającej się co roku konferencji SECURE - pierwszej w Polsce konferencji dotyczącej bezpieczeństwa teleinformatycznego. Jako dyrektor techniczny inicjował i nadzorował w NASK powstawanie kolejnych generacji sieci internet, a także innowacyjnych projektów bezpieczeństwa, takich jak ARAKIS" - napisano.

 

ARAKIS.GOV realizowany wspólnie z administracją państwową został uhonorowany godłem Teraz Polska w roku 2010 w kategorii przedsięwzięć innowacyjnych.

 

Nominowany do prestiżowej nagrody InfoStar

 

Jak poinformował resort, Silicki jest autorem publikacji i opracowań w kraju i za granicą z dziedziny sieci teleinformatycznych ze szczególnym uwzględnieniem tematyki bezpieczeństwa. Współtworzył strategię i plan działania ENISA w dziedzinie bezpieczeństwa sieci i informacji, a także współtworzył NC Cyber - narodowe centrum cyberbezpieczeństwa powstałe w NASK.

 

Uczestniczy w wielu europejskich i polskich projektach jako ekspert ds. bezpieczeństwa sieci i informacji. Nominowany do prestiżowej nagrody InfoStar w latach 2009 i 2011, laureat tej nagrody w roku 2011 w kategorii rozwiązania informatyczne.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie