Gliński: "Wałęsa to taka znana na świecie Myszka Miki". Były prezydent odpowiada

Polska
Gliński: "Wałęsa to taka znana na świecie Myszka Miki". Były prezydent odpowiada
Flickr/Kancelaria Premiera/zdj. archiwalne

- Żyłem w PRL-u i nie będę oceniał, czy młody Wałęsa był dobry czy zły. Był trybikiem w maszynie, która miażdżyła miliony. Ale możemy oceniać późniejsze działania Wałęsy i to, jak daje się wykorzystywać we współczesnej walce politycznej. Wałęsa to taka znana na świecie Myszka Miki - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Nasze środowisko jest spokojne o przyszłość dla Polski, choć to wymaga zawsze ciężkiej pracy i pokory. Wiemy o tym i wiemy też, że Polacy nie zgodzą się na dopuszczenie do władzy donosicieli i ulicznych nienawistników. Złe emocje nie uzdrowią Polski. Obiecywaliśmy społeczeństwu sensowną zmianę i jej konsekwentnie dokonujemy - dodał.

 

"Lech Wałęsa jest elementem kultury popularnej"

 

Wicepremier pytany o to, czy dla niego prawdziwym symbolem "Solidarności" był śp. Lech Kaczyński, Gliński odpowiedział, że Lech Kaczyński jest "postacią ważną dla Solidarności i dla polskiej polityki ostatnich czterech dekad", a także "najlepszym polskim prezydentem po 1989 roku, świetnym prezydentem Warszawy".

 

Natomiast Lech Wałęsa jest - w opinii wicepremiera - "elementem kultury popularnej o zasięgu globalnym".

 

- Czy Myszka Miki jest słusznie częścią kultury? Jest i już. Z Wałęsą też tak wyszło, choć pewnie inni szatani byli tam czynni. Młody robotnik mógł być przemielony przez system. Żyłem w PRL-u i nie będę oceniał, czy młody Wałęsa był dobry czy zły. Był trybikiem w maszynie, która miażdżyła miliony. Ale możemy oceniać późniejsze działania Wałęsy i to, jak daje się wykorzystywać we współczesnej walce politycznej. Wałęsa to taka znana na świecie Myszka Miki, która bezwzględnie jest obecnie wykorzystywana w polityce wewnętrznej i również zagranicznej przeciwko rządowi RP - ocenił minister.

 

"Prowadzę z wami 3:1"

 

Do słów Glińskiego Wałęsa odniósł się na Facebooku. "Pan nie może pogodzić się z tym, że to robotnik a nie Pan i Panu podobni doprowadzili do wolności" - napisał były prezydent.

 

 

Poniżej wystąpienie Lecha Wałęsy podczas uroczystości w 37. rocznicę Sierpnia '80. 

 

PAP, polsatnews.pl

nro/mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie