Daniel Ozon będzie kierował JSW przez kolejne trzy miesiące

Biznes
Daniel Ozon będzie kierował JSW przez kolejne trzy miesiące
Polsat News

Daniel Ozon, od marca tego roku pełniący obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), będzie kierował tą giełdową spółką przez kolejne trzy miesiące - zdecydowała w środę Rada Nadzorcza firmy.

6 marca Rada odwołała ze stanowiska ówczesnego prezesa JSW Tomasza Gawlika, po raz pierwszy delegując na trzy miesiące do pełnienia obowiązków prezesa zarządu spółki szefa Rady Daniela Ozona, który w przeszłości (w latach 2006-2008) był m.in. wiceprezesem JSW oraz dyrektorem jej biura nadzoru właścicielskiego i strategii kapitałowej.

 

Ponieważ wiosną nie wyłoniono nowego prezesa JSW, w czerwcu Rada zdecydowała, że Ozon nadal będzie pełnił obowiązki prezesa firmy - od 8 czerwca do 7 września 2017 r. włącznie, jednak nie dłużej niż do dnia powołania właściwego prezesa zarządu spółki. W środę - jak poinformowała JSW w wieczornym komunikacie - Ozon został oddelegowany do pełnienia funkcji prezesa JSW ponownie, tym razem na okres od 9 września do 8 grudnia br. włącznie, jednak nie dłużej niż do dnia powołania prezesa.

 

9 sierpnia br., dzień po powołaniu na stanowisko wiceprezesa zarządu firmy ds. strategii i rozwoju Artura Dyczko, JSW informowała, że Rada Nadzorcza spółki zdecydowała o wszczęciu postępowania służącego wyłonieniu prezesa JSW oraz jego zastępcy do spraw technicznych. Jednak wymagane przepisami ogłoszenia dotyczące postępowań konkursowych na te stanowiska dotąd się nie ukazały. Stąd potrzebna była decyzja Rady o kolejnym oddelegowaniu Daniela Ozona do czasowego pełnienia funkcji prezesa.

 

Od sierpnia 2016 r. jest członkiem rady nadzorczej


Daniel Ozon jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej, studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Jest specjalistą z zakresu "doradztwa finansowego dla przedsiębiorstw, bankowości (inwestycyjnej i korporacyjnej), fuzji, przejęć, restrukturyzacji finansowania, zarządzania wzrostem wartości". Od 2014 r. współpracuje z EDF Trading London w zakresie doradztwa przy pozyskiwaniu transakcji w zakresie handlu prądem, gazem na rynku polskim oraz na rynkach Europy Centralnej. Od 2011 r. był partnerem w funduszu Carlson Private Equity Ltd., a od 2010 r. współwłaścicielem domu brokerskiego Ventus Asset Management. W latach 2008-2011 współpracował z Experior Partner.

 

Od 4 sierpnia 2016 r. Ozon jest członkiem rady nadzorczej JSW. Pod jego kierownictwem powstaje m.in. nowa strategia spółki, która ma być ogłoszona za kilka tygodni. Gdy w latach 2006-2008 Ozon był związany z JSW, koordynował m.in. projekt włączenia do spółki kopalni Budryk oraz prace nad ówczesną strategią rozwoju JSW.

 

Dymisja prezesa po protestach


W ciągu ostatnich 2,5 roku w zarządzie JSW doszło do wielu zmian personalnych. W lutym 2015 r., po protestach związkowych i strajku, dymisję złożył kierujący spółką od blisko ośmiu lat prezes Jarosław Zagórowski. Zastąpił go związany z grupą JSW Edward Szlęk, który jednak we wrześniu 2015 r. zrezygnował ze stanowiska ze względów zdrowotnych. W grudniu 2015 r. Rada Nadzorcza powołała na stanowisko Tomasza Gawlika - wcześniej wiceprezesa ds. strategii. W maju 2016 r. wybrano zarząd kolejnej kadencji, z Gawlikiem na czele. Od marca 2017 r., w związku z odwołaniem Gawlika i jego zastępcy Józefa Pawlinowa, obowiązki prezesa wypełnia Daniel Ozon.

 

Grupa Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończyła pierwsze półrocze tego roku zyskiem netto w wysokości 1 mld 429,1 mln zł, wobec 148,4 mln zł straty netto w tym samym czasie ubiegłego roku. Według informacji spółki, produkcja i sprzedaż utrzymały się na dobrym poziomie - to efekt między innymi korzystnych cen podstawowego produktu i programu naprawczego. EBITDA za pierwsze półrocze wyniosła 2 mld 152 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie 2016 r. było to 300,8 mln zł.

 

Na wyniki finansowe pierwszego półrocza istotny wpływ miała sytuacja na międzynarodowych rynkach węgla, koksu i stali - wyższe przychody wynikały przede wszystkim z wyższych cen sprzedaży węgla i koksu. Średnia cena węgla wzrosła w pierwszym półroczu tego roku w stosunku do adekwatnego okresu roku poprzedniego aż o 103,3 proc. W przypadku samego węgla koksowego średnia cena sprzedaży uzyskana przez grupę kapitałową JSW w pierwszym półroczu 2017 r. była o 135,5 proc. wyższa niż rok wcześniej. Udział produkcji węgla koksowego w ogólnej produkcji w pierwszym półroczu 2017 r. wyniósł 71,6 proc.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze