Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy. Działał na terenie Polski, Ukrainy, Słowacji i Czech

Polska
Rozbito międzynarodowy gang narkotykowy. Działał na terenie Polski, Ukrainy, Słowacji i Czech
CBŚP

CBŚP rozbiło międzynarodowy gang zajmujący się wyprowadzaniem leków z legalnego obrotu, odzyskiwaniem z nich pseudoefedryny i produkcji metamfetaminy. Grupa działała na terenie Polski, Ukrainy, Słowacji i Czech. Sąd aresztował tymczasowo 19 osób.

W wyniku działań policjantów z CBŚP w Rzeszowie, funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i służb z Czech, Słowacji, Ukrainy oraz Europolu zatrzymano 44 osoby, zlikwidowano 3 laboratoria metamfetaminy i plantację marihuany.

 

"Lekarstwa wyprowadzano z aptek i punktów aptecznych"

 

Jak powiedziała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz przestępczy proceder rozpoczynał się na Podkarpaciu, gdzie pozyskiwano leki zawierające pseudoefedrynę. - Lekarstwa wyprowadzano z aptek i punktów aptecznych. Na każdym paragonie widniała transakcja sprzedaży jednego opakowania leku. W rzeczywistości natomiast leki te odbierane były w hurtowych ilościach przez "kurierów", a takie sytuacje jednorazowo mogły dotyczyć nawet kilkudziesięciu tysięcy opakowań. Następnie tabletki były blistrowane tzn. oddzielane od opakowań i dostarczano je bezpośrednio na potrzeby kilku laboratoriów wytwarzających metamfetaminę - poinformowała.

 

Na terenie Polski zatrzymano 23 osoby, z czego na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Rzeszowie tymczasowo aresztował 19 osób. W wyniku czynności funkcjonariuszy zabezpieczono ponad 200 tys. opakowań leków i około 100 kg samych tabletek. Ponadto śledczy zabezpieczyli 1,2 mln zł w gotówce i samochody warte około 400 tys. zł. Decyzją prokuratora zablokowane zostały rachunki bankowe na kwotę około 5 mln zł.

 

W operacji prowadzonej na terenie Polski, brali także udział policjanci CBŚP z Warszawy i Katowic, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, SPAT i BSW z Rzeszowa oraz funkcjonariuszy Delegatury ABW z Rzeszowa.

 

"Sprawa ma charakter rozwojowy"

 

Kolejne 8 osób zostało zatrzymanych na terenie Czech, są one podejrzane o organizowanie przestępczego procederu oraz produkowanie środków odurzających. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono kilkaset tysięcy euro. Służby czeskie i słowackie zlikwidowały w Czechach dwie wytwórnie metamfetaminy i plantację marihuany.

 

Z kolei na terenie Słowacji zatrzymano 7 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, obrót prekursorami i narkotykami. Tam też słowacka policja zabezpieczyła środki chemiczne służące do produkcji metamfetaminy oraz kilkadziesiąt kilogramów wyblistrowanych tabletek.

 

Na Ukrainie funkcjonariusze tamtejszych służb wykorzystując informacje otrzymane z przemyskiego CBŚP, zlikwidowali laboratorium metamfetaminy i zatrzymali 6 osób.

 

W Polsce postępowanie przygotowawcze w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

 

- Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczamy kolejnych zatrzymań - powiedziała Jurkiewicz.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie