Prezes Fundacji ITAKA: 3,5 tys. niewyjaśnionych zaginięć w Polsce

Polska

Policja po raz kolejny przeszukuje Park Reagana w Gdańsku w poszukiwaniu Iwony Wieczorek. Kobieta zaginęła w lipcu 2010 r., wracając nad ranem z sopockiego klubu. Ślad po niej urwał się na kilometr przed jej domem. Prezes Fundacji ITAKA Alicja Tomaszewska powiedziała w "Tematach Dnia" w Polsat News, że "stała liczba osób nieodnalezionych w Polsce wynosi 3,5 tysiąca".

Prezes Fundacji podkreśliła, że każdego roku policji zgłaszanych jest około 20 tys. zaginięć, z czego około połowa dotyczy osób młodych. - Niemal każde na początku jest do siebie podobne. Ktoś wychodzi z domu i znika bez śladu. Poszukuje go rodzina, policja - opowiadała Tomaszewska.

 

Jak podkreśliła, zdecydowana większość przypadków wyjaśnia się stosunkowo szybko i "z tych 20 tys. osób mamy kłopot z 5 czy 10 procentami".

 

Poszukiwani latami

 

Zaznaczyła jednak, że nie oznacza to, iż każdego roku liczba zaginionych wzrasta o te 5 czy 10 proc. - Stała liczba osób nieodnalezionych wynosi 3,5 tysiąca - powiedziała Tomaszewska.

 

Dodała, że policja każdy z takich przypadków próbuje wyjaśnić latami. Czasami takie osoby odnajdują się po długim czasie, a czasami wyjaśniają się "w inny sposób".

 

polsatnews.pl

ml/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie