"PiS chce zohydzać raz UE, dwa Niemcy". Zdaniem Neumanna, Polska w ramach reparacji nie dostanie ani dolara

Polska
"PiS chce zohydzać raz UE, dwa Niemcy". Zdaniem Neumanna, Polska w ramach reparacji nie dostanie ani dolara
Polsat News

Domaganie się reparacji wojennych od Niemiec to tylko i wyłącznie polityczny, wewnętrzny interes PiS, który nam szkodzi - ocenił we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann. Według niego chodzi m.in. o psucie naszych relacji z UE i Niemcami.

Neumann pytany w radiu Zet, czy Platformę nie interesuje otrzymanie przez Polskę biliona dolarów w ramach reparacji wojennych powiedział, że "traktuje to jako element polityki antyunijnej i prorosyjskiej rządu PiS". - Nie jako argument, który by nam coś załatwił w Unii Europejskiej, bo dzisiaj do załatwienia w UE mamy na przykład pieniądze z Funduszu Solidarności na tereny po nawałnicach i rząd nie jest zainteresowany tymi pieniędzmi - dodał.

 

"Zaczniemy jako Polska i Polacy tracić pieniądze"

 

W jego ocenie PiS prowadząc taką dyskusję chce "zohydzać raz UE, dwa Niemcy". - To jest tylko i wyłącznie polityczny wewnętrzny interes PiS, który nam szkodzi - stwierdził Neumann.

 

Według niego, Polska z oczekiwanego z reparacji biliona nie dostanie ani dolara. - Natomiast zaczniemy jako Polska i Polacy tracić pieniądze przez tę szaleńczą, obłędną antyunijną, pisowską politykę" - dodał.

 

Zaznaczył równocześnie, że "nikt nie polemizuje z tym, że Niemcy były agresorem, że Niemcy doprowadziły do ruiny wiele polskich miast".

 

"Decyzja to kwestia tygodni lub miesięcy"

 

Szef PiS Jarosław Kaczyński podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś". W podobnym tonie wypowiadał się też minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, który stwierdził, że z punktu widzenia prawnego, bezdyskusyjnie Niemcy winne są Polsce reparacje a państwo polskie nigdy nie zrzekło się praw do odszkodowania za straty wojenne.

 

W poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział, że decyzja dot. ewentualnego wystąpienia do Niemiec o reparacje wojenne to kwestia tygodni lub miesięcy. Jak mówił, wynika to m.in. z potrzeby przeprowadzenia dokładnych badań dot. rozmiaru polskich strat - ekonomicznych i ludzkich.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie