Manewry południowokoreańskiej marynarki wojennej. "Jeśli nieprzyjaciel dopuści się prowokacji, poślemy go na dno"

Świat
Manewry południowokoreańskiej marynarki wojennej. "Jeśli nieprzyjaciel dopuści się prowokacji, poślemy go na dno"
Flickr/Valentin Janiaut

Marynarka wojenna Korei Płd. rozpoczęła we wtorek na Morzu Japońskim manewry z użyciem amunicji bojowej aby zapobiec wszelkim prowokacjom Pjongjangu na morzu - głosi oficjalny komunikat opublikowany w Seulu.

- Jeśli nieprzyjaciel dopuści się jakiejkolwiek prowokacji na powierzchni lub pod wodą, niezwłocznie odpowiemy i poślemy go na dno - ostrzegł kpt. Choi Young-chan, dowódca 13 eskadry sił morskich Korei Południowej.

 

Według komunikatu w manewrach uczestniczy fregata Gangwon, patrolowiec i niszczyciel rakietowy.

 

Wcześniej południowokoreańskie wojska lądowe rozpoczęły podobne manewry, które symulują odpowiedź na atak rakietowy Korei Północnej.

 

Odpowiedź na próbę z użyciem bomby wodorowej

 

Manewry rozpoczęto wkrótce po tym jak Korea Północna poinformowała o dokonaniu próbnej eksplozji bomby wodorowej przystosowanej do przenoszenia przez międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM). Była to szósta z kolej próbna eksplozja nuklearna Pjongjangu i najsilniejsza dotychczasowych.

 

Wcześniej Waszyngton i Seul poinformowały, że podczas rozmowy telefonicznej prezydent USA Donald Trump i prezydent Korei Płd. Mun Dze In porozumieli się w sprawie zniesienia ograniczenia wielkości głowic na pociskach balistycznych dostarczanych przez USA armii Korei Południowej. Na mocy porozumienia między Koreą Południową i USA z 2001 roku, wielkość głowic była dotąd ograniczona do 500 kg.

 

Trump zgodził się też na zakup przez Koreę Południowych amerykańskiego sprzętu wojskowego i broni wartości "wielu miliardów dolarów".

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze