"Jeśli prezydent miałby oczekiwania co do zmian w rządzie, to na pewno wyraziłby je prezesowi Kaczyńskiemu"

Polska

Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński był pytany przez dziennikarzy w Krynicy o doniesienia medialne mówiące o tym, że prezydent Andrzej Duda zażądał od premier Beaty Szydło dymisji szefa MON Antoniego Macierewicza. - Trudno mi się odnosić do różnego rodzaju spekulacji medialnych. Oczekiwania, co do zmian w rządzie to poważna sprawa - odparł minister.

- Jeśli prezydent miałby oczekiwania co do zmian w składzie Rady Ministrów, to na pewno wyraziłby je prezesowi Kaczyńskiemu, a takiej informacji nie mam, żeby takie propozycje formułował - oświadczył Łapiński.

 

Dodał, że zgodnie z Konstytucją, prezydent dokonuje zmian w rządzie na wniosek prezesa Rady Ministrów.

 

Nowa wersja Raportu Strategicznego Przeglądu Obronnego

 

Łapiński został też spytany, czy dojdzie do spotkania prezydenta z szefem MON Antonim Macierewiczem ws. Raportu Strategicznego Przeglądu Obronnego.

 

Resort obrony poinformował w piątek, że nowa wersja Raportu Strategicznego Przeglądu Obronnego, przedstawiona ostatnio prezydentowi (poprzednią przesłano pod koniec maja), uwzględnia m.in. zmienioną prognozę budżetową i nowe szacunki wzrostu PKB.

 

Również piątek minister Macierewicz ponowił zaproszenie dla prezydenta Dudy do wspólnej dyskusji o systemie dowodzenia i ewentualnych wątpliwościach związanych ze Strategicznym Przeglądem Obronnym.

 

- Faktycznie dostaliśmy kilka dni temu bardzo obszerny dokument, ale żeby o nim dyskutować to trzeba się najpierw z nim zapoznać, przeanalizować go. Muszą to zrobić eksperci Biura Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział rzecznik prezydenta.

 

Współpraca prezydenta z rządem

 

- Odpowiednikiem ministra obrony narodowej wśród współpracowników prezydenta jest szef BBN Paweł Soloch - przypomniał minister. Podkreślił, że "to jest najlepszy kontakt do uzgadniania kwestii dotyczących prac nad SPO, czy nad nową ustawą o kierowaniu i dowodzeniu armią".

 

Łapiński dodał, że prezydentowi dobrze współpracuje się z rządem, bo utworzyła go formacja polityczna, z której sam się wywodzi.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie