"Fakt": prezydent chciał dymisji Macierewicza. Miał o tym rozmawiać z premier Szydło

Polska

- Prezydent jasno zakomunikował premier, że oczekiwałby dymisji szefa MON Antoniego Macierewicza – miał powiedzieć "Faktowi" współpracownik prezydenta Andrzeja Dudy. Jak dodał, prezydent "nie może tego formalnie zażądać, ale wyraził się jasno".

"Fakt" poinformował, że rozmowa prezydenta z Beatą Szydło miała się odbyć przed 15 sierpnia, jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Andrzeja Dudy o odwołaniu nominacji generalskich.


Jak podają media, konflikt między Kancelarią Prezydenta a Ministerstwem Obrony Narodowej narasta od dłuższego czasu.


"Nic im w tym MON nie wychodzi"


- Macierewicz jest człowiekiem, z którym nie da się rozmawiać i to jest podstawowy problem - miał powiedzieć gazecie polityk bliski prezydentowi. Podkreślił także, że "nic im w tym MON nie wychodzi".


Przypomniał m.in. sprawę zakupów dla wojska, która jego zdaniem "leży", a także reformę dowództwa, która "jest nie do przyjęcia".


"Nie ma konfliktu"


- To jest armia Rzeczypospolitej, to nie jest niczyja armia prywatna - powiedział prezydent Andrzej Duda przemawiając podczas obchodów Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia.


- Nie ma ani konfliktu, ani tym bardziej sporu z prezydentem; moje wnioski generalskie dotyczyły działań bieżących i jestem przekonany, że one zostaną szybko zrealizowane - zapewniał jeszcze 14 sierpnia Macierewicz.


Tydzień wcześniej BBN poinformowało, że decyzją prezydenta Andrzeja Dudy 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego nie zostaną wręczone nominacje generalskie.


"Nie widzę powodu, żeby ministra Macierewicza dymisjonować"


Jak informuje "Fakt" reakcja premier Szydło na żądania prezydenta dotyczące dymisji szefa MON  miała być "raczej chłodna".

 

- Swoimi działaniami naraził się wielu wpływowym grupom interesów, więc ma wrogów. Powtórzę to, co mówiłam: nie widzę powodu, żeby ministra Macierewicza dymisjonować - powiedziała premier w ubiegłym tygodniu.

 

Zdaniem posła PiS Jana Mosińskiego, prezydent nie ingeruje w kwestie personalne rządu. - Z wiedzy jaką posiadam, jako polityk i politolog, nie wierzę, aby prezydent Duda wpływał na decyzje kadrowe premier Szydło. To informacja z kategorii fałszywych - powiedział Mosiński.

 

 

Szef PO Grzegorz Schetyna komentując doniesienia ws. żądania dymisji szefa MON powiedział: - Lepiej późno niż wcale, bo obecność Macierewicza w MON jest niebezpieczna.

 

 

fakt24.pl, polsatnews.pl

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie