USA wzywają Radę Bezpieczeństwa ONZ do wywarcia "najsilniejszego" nacisku na Koreę Płn.

Świat
USA wzywają Radę Bezpieczeństwa ONZ do wywarcia "najsilniejszego" nacisku na Koreę Płn.
Polsat News

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Płn. próbą broni jądrowej. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Płn.

- Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un "prosi o wojnę (...). Wojna nie jest czymś, czego Stany Zjednoczone chciały kiedykolwiek i nie chcą jej teraz. Ale cierpliwość naszego kraju nie jest nieograniczona - powiedziała Haley.

 

Stopniowe zwiększanie presji na reżim przez Radę Bezpieczeństwa ONZ od 2006 foku nie zadziałało - uznała amerykańska ambasador. - Pomimo naszych wysiłków program nuklearny Korei Płn. jest teraz bardziej zaawansowany i bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek - dodała.

 

Wstrzymanie programu nuklearnego Pjongjangu

 

Przedstawiciel Chin przy ONZ wezwał członków Rady do "poważnego rozważenia" propozycji, jaką Pekin złożył już wcześniej, zakładającej "podwójne zamrożenie", czyli wstrzymanie programu nuklearnego Pjongjangu przy jednoczesnym zawieszeniu manewrów wojskowych USA i Korei Południowej. Propozycję Chin popiera Rosja.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na żądanie Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA.

 

Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).

 

Sankcje na Koreę Płn.

 

W lipcu Korea Północna przeprowadziła dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu. 29 sierpnia Północ wystrzeliła rakietę balistyczną, która przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i spadła do Oceanu Spokojnego. Po raz pierwszy nad terytorium Japonii przeleciał wówczas północnokoreański pocisk zdolny - według Pjongjangu - do przenoszenia ładunku atomowego.

 

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie