Ukraina wzmacnia ochronę granic przed manewrami Zapad-2017

Świat
Ukraina wzmacnia ochronę granic przed manewrami Zapad-2017
Flickr/Anton Tsyupka

Wzmożone siły zostały skierowane nie tylko na granicę ukraińsko-białoruską, ale wszędzie tam, gdzie może dojść do „prowokacyjnych działań i inwazji militarnej" - podała w komunikacie Państwowa Straż Graniczna w Kijowie.

Straż Graniczna poinformowała, że wraz z wojskiem, Gwardią Narodową MSW oraz policją patroluje rejony graniczące z zajętymi przez separatystów prorosyjskich obszarami Donbasu na wschodzie kraju, granicę administracyjną z zaanektowanym przez Rosję Krymem i na południu Ukrainy, gdzie sąsiaduje ona z samozwańczą republiką Naddniestrza.

 

W związku z rosyjsko-białoruskimi manewrami oddziały Straży Granicznej Ukrainy i Siły Zbrojne prowadzą także wspólne ćwiczenia sztabowe. „Te działania będą trwały co najmniej do zakończenia ćwiczeń Zapad-2017” - czytamy na stronie internetowej ukraińskiej SG.

 

W ub. piątek prezydent Petro Poroszenko oświadczył, że Ukraina traktuje manewry Zapad jako zagrożenie dla własnego bezpieczeństwa.

 

W sierpniu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że na zaproszenie Białorusi wyśle na manewry do tego kraju swoich dwóch obserwatorów. Będą oni tam przebywali niemal przez cały okres ćwiczeń, które odbędą się w dniach 14-20 września.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie