Szydło napisała list do mieszkańców województwa, które nigdy nie istniało. "Kompromitacja"

Polska
Szydło napisała list do mieszkańców województwa, które nigdy nie istniało. "Kompromitacja"
Twitter.com/szefernaker

"Mieszkańcom Koszalina i dawnego województwa środkowopomorskiego życzę, by kolejne lata urzeczywistniły Wasze marzenia, by Oddział Terenowy KOWR jak najskuteczniej Wam służył" - napisała premier Beata Szydło z okazji otwarcia oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie. Na fakt, że województwo środkowopomorskie nigdy nie istniało, zwrócił uwagę poseł PO Sławomir Nitras.

List, jaki Beata Szydło napisała do mieszkańców regionu, opublikował na Twitterze minister w Kancelarii Premiera Paweł Szefernaker.


"Otwarcie Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Koszalinie jest wydarzeniem wyjątkowym dla mieszkańców regionu. Po latach wygaszania instytucji administracji rządowej oraz samorządowej o randze wojewódzkiej i powiatowej Koszalin będzie dysponował siedzibą oddziału terenowego jednej z najważniejszych rządowych instytucji rolniczych" - podkreśliła premier i wyraziła żal z powodu swojej nieobecności na tej "szczególnej uroczystości", która odbyła się w sobotę 2 września.

 


"Dobrze wiedzieć zanim dajecie coś do podpisu Premier RP"


"Ten ośrodek w #Koszalin to zasługa @szefernaker (Paweł Szeferenaker - red.) #MGolińska (posłanka PiS Małgorzata Golińska - red.) , #SStrzalkowski (poseł PiS Stefan Strzałkowski - red.) i @czeslawhoc (europoseł PiS Czesław Hoc - red.). @StGawlowski (Sekretarz Generalny PO Stanisław Gawłowski - red.) niech się uczy jak dbać o region" - napisał na Twitterze wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

 


"Dobrze panowie @szefernaker @jbrudzinski wiedzieć zanim dajecie coś do podpisu Premier RP.Dawne województwo srodkowopomorskie?Kompromitacja" - zwrócił uwagę na Twitterze szczeciński poseł PO Sławomir Nitras (pisownia oryginalna - red.).

 


Woj. środkowopomorskie jedynie projektem


Jednostka administracyjna pod nazwą "województwo środkowopomorskie" nigdy nie wyszła poza fazę projektu.


Nowe województwo miałoby obejmować granice województwa koszalińskiego z lat 1950-1975, które podzielono na woj. słupskie, koszaliński i pilskie. Reformą z 1999 r. z tych ziem utworzono woj. zachodniopomorskie.


Na przestrzeni lat pojawiały się projekty utworzenia woj. środkowopomorskiego. Jego siedziba miała się znajdować w Koszalinie, a sejmik województwa w Słupsku.


Zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego


W 2006 roku jego utworzeniu sprzeciwił się ówczesny prezydent Lech Kaczyński.


Rok później Jarosław Kaczyński zapowiedział podjęcie tematu utworzenia woj. środkowopomorskiego po wyborach. Te i kolejne jednak PiS przegrało, a ówczesny premier Donald Tusk stwierdził, że zmiany granic województw w tej części Polski nie byłyby czymś pożądanym.


W 2012 r. i 2015 r.  prezes PiS ponownie opowiedział się za utworzeniem woj. środkowopomorskiego z dwiema stolicami i obiecał, że po dojściu PiS do władzy sprawa szybko zostanie podniesiona.

 

polsatnews.pl

 

prz/grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie