Szefernaker: mamy wspólne interesy z państwami bałtyckimi ws. cyberbezpieczeństwa

Polska

- Jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo mamy wspólne interesy z państwami bałtyckimi ze względu na nasze geopolityczne położenie - powiedział w poniedziałek w Polsat News sekretarz stanu w KPRM Paweł Szefernaker nawiązując do wtorkowego spotkania premierów tych państw w Warszawie.

Jak przypomniał Szefernaker we wtorek na zaproszenie premier Beaty Szydło do Warszawy przyjadą premierzy: Litwy Saulius Skvernelis, Łotwy Maris Kucinskis oraz Estonii Juri Ratas.

 

- Estonia dziś przewodniczy w UE. Pod koniec września odbędzie się szczyt UE w Tallinie, pierwszy taki szczyt, który będzie dotyczył tylko i wyłącznie kwestii cyfrowych - zaznaczył Szefernaker. Dodał, że w związku z tym "cieszymy się, iż na początku września, trzy tygodnie przed głównym szczytem unijnym, kraje bałtyckie przyjeżdżają i jednym z tematów będzie przygotowanie do tego szczytu".

 

"Tam gdzie są wspólne interesy, są różnego rodzaju sojusze"

 

Szefernaker wskazał, że jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo "mamy wspólne interesy, ze względu na nasze geopolityczne położenie w Europie Środkowej". - Tam gdzie są wspólne interesy, są różnego rodzaju sojusze i cieszymy się, że jutro to spotkanie na zaproszenie premier Szydło się odbędzie - podkreślił.

 

Jednocześnie wskazał, że w wielu polskich resortach są departamenty odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo. - Na pewno obliguje nas dyrektywa unijna, która stanowi, że do połowy przyszłego roku te kwestie także muszą być uregulowane specjalną ustawą. Trwają prace w rządzie na temat tej ustawy - mówił Szefernaker.

 

Rozmowy z premierami Litwy, Łotwy i Estonii

 

Rzecznik rządu Rafał Bochenek informował w poniedziałek, że tematami wtorkowych rozmów premier Szydło z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii będą: bezpieczeństwo, projekty infrastrukturalne, w tym Via Baltica oraz bieżące sprawy z unijnej agendy. - Spotkanie to będzie kontynuacją rozmów, jakie prowadziła premier Beata Szydło w maju tego roku w Tallinie, a które mają przyczynić się do umocnienia współpracy i budowania wspólnoty interesów nie tylko w regionie, ale także w ramach Unii Europejskiej - wskazywał.

 

Jak informował, oprócz spotkania plenarnego wszystkich premierów, przewidziane są również spotkania w formacie dwustronnym.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie