Zamknięto przewód sądowy w apelacji od wyroku ws. katastrofy hali MTK

Polska

Sąd Apelacyjny w Katowicach zamknął w poniedziałek po południu przewód sądowy w rozprawie odwoławczej w sprawie katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK) z 2006 r., w której zginęło 65 osób. Wyrok sądu I instancji zaskarżyły zarówno obrona, jak i prokuratura.

Przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Waldemar Szmidt przypomniał wyrok sądu I instancji, przytaczając nazwiska wszystkich 65 ofiar wraz z opisem obrażeń, które doprowadziły do ich śmierci. Zaktualizowano informacje na temat oskarżonych, w tym ich sytuacji zawodowej, osiąganych dochodów i osób pozostających na ich utrzymaniu.

 

Głos zabrali obrońcy oskarżonych

 

Sąd uwzględnił część złożonych przez obrońców oskarżonych wniosków dowodowych, inne zaś - dotyczące pozyskania nowych opinii biegłych czy przesłuchania dodatkowego świadka z zarządu MTK - uchylił. Przewodniczący składu sędziowskiego sędzia Waldemar Szmidt przypomniał, że sąd I instancji korzystał z kilku opinii ekspertów. - Przeprowadzanie dowodów z kolejnych opinii biegłych wpłynęłoby jedynie na przewlekłość postępowania, gdy sprawa dojrzała do ostatecznego rozstrzygnięcia - powiedział.

 

Po zamknięciu przewodu sądowego głos zabrali jako pierwsi obrońcy skazanego na 10 lat pozbawienia wolności projektanta hali Jacka J., wnioskując o uchylenie wyroku sądu I instancji i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania, a jeśli sąd apelacyjny będzie innego zdania - o złagodzenie kary, którą uznali za zbyt surową. Mec. Jan Widacki argumentował, że oskarżony żyje z piętnem sprawcy katastrofy, w ciągłym stresie, a sprawa zrujnowała mu życie osobiste i zawodowe. Pytał, jaki ma sens prewencyjny kara po 10 latach, uznając, że społeczeństwo nie kojarzy jej z wydarzeniami sprzed lat, a sam oskarżony jest po tylu latach już innym człowiekiem, z innym bagażem doświadczeń.

 

Mec. Widacki sprzeciwił się też przypisywaniu jego klientowi winy umyślnej z tzw. zamiarem ewentualnym. - Jeśli przypisać mu winę, to co najwyżej nieumyślną - zaznaczył.

 

Głos zabrał następnie jeden z obrońców skazanej na 4 lata więzienia b. inspektor nadzoru budowlanego w Chorzowie Marii K. mec. Rafał Radłowski, który wnosił o uniewinnienie swojej klientki, argumentując, że w sytuacji, jaka poprzedziła katastrofę, nie była ona zobligowana do podejmowania działań. Jeśli sąd podjąłby inną decyzję, obrona postuluje również umorzenie postępowania ze względu na przedawnienie lub uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpatrzenia.

 

Pięć terminów rozpraw

 

17 czerwca ubiegłego roku po trwającym ponad siedem lat procesie katowicki sąd okręgowy skazał projektanta hali MTK Jacka J. na 10 lat więzienia, uznając go za winnego sprowadzenia katastrofy. Na kary od 5 do 3 lat skazano rzeczoznawcę, inspektora nadzoru budowlanego i członków zarządu MTK. Uniewinniono wykonawców hali.

 

Hala MTK zawaliła się 28 stycznia 2006 r.; odbywały się tam wówczas targi i ogólnopolska wystawa gołębi pocztowych. Na dachu o powierzchni hektara zalegała warstwa śniegu i lodu; według specjalistów, ważył ok. 190 kg na metr kw. Zginęło wówczas 65 osób, a ponad 140 zostało rannych; 26 z nich doznało ciężkich obrażeń. Była to największa katastrofa budowlana w historii Polski.

 

Akta sprawy wraz z liczącym 778 stron uzasadnieniem trafiły do Sądu Apelacyjnego w Katowicach w końcu ubiegłego roku. Choć rozprawy odwoławcze odbywają się z reguły na jednym lub dwóch posiedzeniach, z uwagi na obszerny i skomplikowany charakter sprawy sąd wyznaczył w tym przypadku aż pięć terminów rozpraw - 4,5,6,7 i 8 września.

 

PAP, Fot. PAP/Andrzej Grygiel

dk/nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie