Rewolucja w endoskopii. Wyprodukowano kamerę, która "prześwietla" ciało

Technologie
Rewolucja w endoskopii. Wyprodukowano kamerę, która "prześwietla" ciało
Flickr/Vince/CC BY 2.0
Zdjęcie ilustracyjne

Szkoccy naukowcy z uniwersytetu w Edynburgu opracowali kamerę, która ma w znacznym stopniu ułatwić pracę lekarzom. Urządzenie ma służyć precyzyjnemu określeniu położenia sondy endoskopowej w ciele pacjenta. - Wykazuje potencjał, by zostać użyta też w innych celach - powiedział BBC prof. Kev Dhaliwal, który nadzoruje projekt.

Kamera działa przez wykrywanie źródeł światła w ciele pacjenta. Urządzenie jest na tyle dokładne, że jest w stanie rozróżnić pojedyncze fotony. Światłowód doporowadzony do urządzeń endoskopowych będzie widoczny lepiej niż kiedykolwiek.

 

- Możliwość dokładnego zobaczenia lokalizacji urządzenia jest niezbędna dla wielu zastosowań w opiece zdrowotej - dodał prof. Dhaliwal. - Cały czas zmniejszamy skalę inwzayjności zabiegów.

 

Dokładność kamery jest większa niż wykazywały to testy prototypu. Rejestruje ona też czas, w jakim światło prześwietli tkankę.

 

Technologia wspomagająca leczenie

 

Kamera jest efektem pracy nad projektem PROTEUS, zajmującego się opracowywaniem i produkcją technologii wspomagających leczenie chorób płuc.

 

- Moim ulubionym momentem podczas pracy nad projektem była współpraca z lekrzami i dostosowanie zarezerwowanych dla laboratoriów technologii i rozwiązań, aby rozwiązać aktualne problemy - powiedział dr Michael Tanner z uniwesytetu Heriota-Watta.

 

Tanner zapewnił, że to "interdyscyplinarne podejście" będzie kontynuowane, aby osiągnąć znaczny postęp w rozwoju technologii medycznej.

 

BBC

bas/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie