Przywódcy krajów G7 potępili test nuklearny Korei Północnej. "To wyzwanie rzucone międzynarodowej wspólnocie"

Świat
Przywódcy krajów G7 potępili test nuklearny Korei Północnej. "To wyzwanie rzucone międzynarodowej wspólnocie"
PAP/EPA/KCNA

Przywódcy krajów G7 potępili najnowszą próbę nuklearną Korei Płn. i zaapelowali o natychmiastowe wstrzymanie takich testów. W komunikacie opublikowanym w poniedziałek przez włoską prezydencję G7 postępowanie władz w Pjongjangu nazwano "nieodpowiedzialnym".

"My, przywódcy G7, potępiamy w najmocniejszy możliwy sposób nowy test nuklearny przeprowadzony przez Koreę Północną i wyrażamy naszą solidarność z krajami regionu z powodu konsekwencji nieodpowiedzialnego postępowania Pjongjangu" - głosi oświadczenie.

 

Komunikat podpisali premierzy: Włoch - Paolo Gentiloni, Wielkiej Brytanii - Theresa May, Kanady - Justin Trudeau, Japonii - Shinzo Abe, prezydenci USA i Francji, Donald Trump i Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Angela Merkel, a także przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

 

"Korea Północna jako jedyny kraj, który przeprowadził testy nuklearne w XXI wieku, kontynuuje rzucanie wyzwania wspólnocie międzynarodowej poprzez poważne, powtarzane i trwające łamanie prawa międzynarodowego" - napisano w oświadczeniu.

 

"To niedopuszczalna prowokacja"

 

Próby te sygnatariusze określili jako "niedopuszczalną prowokację, stanowiącą bezpośrednie wyzwanie wobec wspólnoty międzynarodowej". Wyrazili przekonanie, że rozwój północnokoreańskich programów nuklearnych i balistycznych jest poważnym zagrożeniem dla międzynarodowego pokoju oraz stabilności i zasad nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

 

"Najnowszy test nuklearny ze względu na siłę eksplozji podniósł to wyzwanie na bezprecedensowy poziom" - oświadczyli przywódcy G7.

 

Następnie wezwali Koreę Północną, by natychmiast przystąpiła do wypełniania rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i porzuciła w "pełny, sprawdzalny i nieodwracalny sposób" wszystkie rakietowe programy nuklearne i balistyczne.

 

"Jesteśmy gotowi dalej wzmocnić środki, by osiągnąć te cele i stanowczo wzywamy Radę Bezpieczeństwa ONZ, by wzięła na siebie odpowiedzialność i działała na rzecz przyjęcia nowej i skutecznej rezolucji, obejmującej bardziej stanowcze kroki" - napisali przywódcy państw i rządów krajów G7 oraz szefowie instytucji UE.

 

Apel do wspólnoty międzynarodowej

 

Sygnatariusze zwrócili się do wspólnoty międzynarodowej, by zdwoiła wysiłki na rzecz pełnego wprowadzenia w życie odpowiednich rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz tego, by Korea Północna powróciła do stosowania zasad międzynarodowej praworządności.

 

W niedzielę Korea Północna przeprowadziła szóstą próbę nuklearną, prawdopodobnie najpotężniejszą z dotychczasowych. Według tamtejszych mediów był to test bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych.

 

PAP

nro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze