"Przyszłość Unii Europejskiej i kwestie bezpieczeństwa." W Warszawie trwa narada ambasadorów RP

Polska
"Przyszłość Unii Europejskiej i kwestie bezpieczeństwa." W Warszawie trwa narada ambasadorów RP
PAP/Jacek Turczyk

Narada ambasadorów potrwa do piątku. Wśród gości zagranicznych jest m.in. szef MSZ sprawującej obecnie prezydencji w UE Estonii, Sven Mikser. Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji poinformował na, że tematem narady będą m.in. obecne wyzwania stojące przed UE, z którymi musi mierzyć się także prezydencja estońska.

 - Unia Europejska przeżywa w tej chwili trudne problemy, zarówno wewnętrzne, spowodowane chociażby Brexitem, koniecznością reformy, ale stoją (przed UE) również wyzwania zewnętrzne - to wielkie emigracje, terroryzm, to konflikty, które otaczają Europę - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

 

Jak zauważył, przyszłość Unii to też kwestia reformy rynku wewnętrznego, rynku cyfrowego oraz regulacji, które - jak mówił - chcą wprowadzić niektóre państwa członkowskie. W tym kontekście wspomniał o forsowanych przez Francję zmianach w unijnej dyrektywie dotyczącej pracowników delegowanych.

 

- To są trudne kwestie. Jesteśmy gotowi poprzez współpracę, poprzez kompromis szukać ich rozwiązania. My, ze strony polskiej tu, w Warszawie apelujemy do naszych partnerów w Unii Europejskiej, aby odejść z takiego polityczno-ideologicznego kursu rozmowy o tych kwestiach i wrócić do rozmów eksperckich, szczegółowych, technicznych, bo wiele rzeczy można rozwiązać po prostu poprzez dialog techniczny - podkreślił Waszczykowski.

 

Jak dodał, spraw tych nie rozwiążemy, jeżeli "będziemy używać języka ideologicznego, politycznego, który prowadzi czasem do zatrzymania rozwiązywania tych problemów".

 

"Dziękuję Polsce za wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa w regionie"

 

Mikser powiedział, że rozmowy dotyczyły m.in. kwestii dwustronnych oraz wspólnych wyzwań europejskich i globalnych. Przekonywał, że jest bardzo ważne, aby Polska i Estonia utrzymywały dobre kontakty, tak, aby rozmawiać o bezpieczeństwie w naszym regionie świata.

 

- Chciałem podziękować Polsce za jej duży wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa" - podkreślił szef MSZ Estonii. Jak dodał, Estonia blisko współpracuje z Polską w tej kwestii. Mikser zapewnił też, że oba kraje podobnie patrzą na wyzwania i zagrożenia, jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa.

 

Poinformował, że estońska prezydencja w UE zajmuje się m.in. kryzysem migracyjnym. Jak dodał, jej główny priorytet, to sprawy związane z cyfrowym rynkiem.

 

- Mamy bardzo wiele wyzwań, jak i spraw, które musimy załatwić, dlatego ważne jest, abyśmy blisko współpracowali, (abyśmy) mieli bliskie kontakty między sobą - powiedział szef estońskiego MSZ. Zadeklarował też, że Estonia chce ogrywać konstruktywną rolę w negocjacjach w sprawie Brexitu.

 

Naciski na Koreę Płn.

 

UE powinna wywierać naciski na Koreę Płn. w kwestii prób nuklearnych, ale potrzebne jest też zaangażowanie w ten proces ważnych graczy międzynarodowych, takich jak Chiny - mówili w poniedziałek szefowie MSZ Polski i Estonii: Witold Waszczykowski i Sven Mikser.

 

Waszczykowski stwierdził, że istnieje "duże instrumentarium", za pomocą którego można reagować na tę sytuację. - Od politycznego potępienia, ograniczenia współpracy dyplomatycznej, następnie dalszego uściślenia sankcji gospodarczych. Dalej można wpływać na kraje, które są najbliżej i współpracują z Koreą Płn. i od których kraj ten gospodarczo zależy - dodał szef polskiego MSZ

 

Zaznaczył, że takim krajem są Chiny. - Cała gospodarka koreańska zależy od współpracy gospodarczej z Chinami, więc tu jest bardzo duża rola bezpośrednich negocjacji Stanów Zjednoczonych, ale też społeczności międzynarodowej z Chinami - podkreślił Waszczykowski.

 

Estoński minister spraw zagranicznych zaznaczył, że "oczywistym jest, że cała społeczność demokratyczna na całym świecie potępiła tę próbę w najostrzejszych słowach". - Bezsprzecznie będziemy rozmawiać o wspólnej reakcji Unii Europejskiej na to wydarzenie - podkreślił.

 

Jak dodał, sankcje nałożone na Koreę Północną są jednymi z najsurowszych, jakie UE nałożyła na kraj trzeci. - Wymiana handlową między krajami UE a Koreą Płn. jest bardzo mała. Są pewne ograniczenia, co do tego, jak bardzo możemy się w tej kwestii posunąć, dlatego, że jesteśmy blisko osiągniecia punktu zerowego - zaznaczył Mikser.

 

- Musimy w każdym razie utrzymać jak największe naciski na Koreę Płn. i angażować do tego procesu innych ważnych graczy, żeby oni też działali na rzecz wywierania jeszcze większego nacisku na Koreę Płn., by upewniać się, że nie podejmie ona działań, które doprowadzą do dalszej eskalacji sytuacji, bo to jedna z najbardziej wybuchowych sytuacji na świecie - podkreślił estoński polityk.

 

PAP

 

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie