Kursy poświęcone Beyoncé na światowych uczelniach. Mają przybliżać "czarny feminizm"

Kultura
Kursy poświęcone Beyoncé na światowych uczelniach. Mają przybliżać "czarny feminizm"
Beyoncé/Facebook.com

"Beyoncé, gender i rasa" to nazwa zajęć poświęconych gwieździe amerykańskiej muzyki R&B i pop. - Jednym z celów zajęć jest zapoznanie studentów z czarną myślą feministyczną, niezbyt znaną w Skandynawii - tłumaczy profesor Erik Steinskog, który poprowadzi zajęcia. Podobne kursy uruchamiano już w Stanach Zjednoczonych.

Na zajęciach studenci będą analizować teksty piosenek i teledyski Beyoncé przez pryzmat zagadnień dotyczących płci kulturowej, seksualności i rasy. Zainteresowanie studentów jest spore, a na zajęcia zapisało się już 75 osób.

 

Profesor Steinskog, prywatnie wielki fan Beyoncé, uważa, że popkultura pozwala rozumieć aktualne problemy społeczne, a przekaz w utworach artystki należy brać na poważnie.

 

- "Czarny feminizm" to alternatywa do europejskiego feminizmu. Prezentuje inną perspektywę, która wnosi coś nowego do rozumienia tego problemu w Skandynawii - mówi.

 

Podobne zajęcia wprowadzały wcześniej uczelnie w Stanach Zjednoczonych.

 

Jednym z utworów artystki, który przedstawiał problemy czarnoskórych w USA, był "Formation". Teledysk wzbudził wiele kontrowersji, a policjanci twierdzili, że może prowokować do ataków na nich.

 

4 września Beyonce obchodzi 36. urodziny.

 

BBC, uniavisen.dk, polsatnews.pl

mta/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie