"Kolejne kłamstwa PiS, kolejne mijanie się z rzeczywistością". Była minister edukacji o zmianach w polskim szkolnictwie

Polska

- Kiedy w szkołach będą podręczniki, dlaczego pani premier pozwala na segregację dzieci i co z programem 500+ dla nauczycieli? - pyta premier Beatę Szydło była minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas (PO). - W pierwszym dniu nauki te pytania zadają sobie rodzice i nauczyciele - zaznaczyła posłanka.

- Dzisiaj wielu rodziców na rozpoczęciu roku szkolnego usłyszało od nauczycieli swoich dzieci, że podręczniki będą dopiero za dwa tygodnie, może pod koniec września. I pytają: kiedy te podręczniki trafią do szkół. Kiedy ich dzieci zaczną normalną edukacje? - podkreśliła Szumilas na konferencji prasowej w Sejmie.

 

Nawiązała też do problemów rodziców niepełnosprawnych dzieci. - Rodzice idąc do poradni wychowawczo-pedagogicznej słyszą od pedagogów i psychologów, że nauczanie indywidualne, które do tej pory ich niepełnosprawne, czy chore dzieci miały w szkole, może się odbywać jedynie w domu. Co z budowaniem wspólnoty, o której tak pięknie mówiła pani premier podczas rozpoczęcia roku szkolnego? - pytała Szumilas.

 

- Kolejne kłamstwa Prawa i Sprawiedliwości, kolejne mijanie się z rzeczywistością - dodała.

 

Podwyżki dla nauczycieli

 

Pytała też o program 500 plus dla nauczycieli. - Niedawno pani minister edukacji Anna Zalewska szumnie zapowiadała, że taki program zostanie wprowadzony. Dzisiaj pani premier ani słowa o tym programie nie powiedziała - zauważyła Szumilas.

 

- Pani premier powtórzyła obietnice, które powtarza od dwóch lat: że nauczyciele dostaną podwyżki płac. Niskie podwyżki, bo 5 proc. w ciągu 3 lat, to jest jałmużna, którą rząd chce dać nauczycielom, aby uspokoić ich przed wprowadzeniem +deformy+ edukacji. Te 5 proc. to są pieniądze, które otrzymaliby zwolnieni nauczyciele. To jest przełożenie pieniędzy z jednej kieszeni - nauczycieli, którzy zostaną bez pracy, do kieszeni innych, którzy jeszcze przez 2 lata będą mogli w szkole pracować - podkreśliła posłanka PO.

 

Pytała czy to żart primaaprilisowy, że premier obiecuje te pieniądze dopiero od 1 kwietnia 2018 roku. - Czy to jest obiecanka, która zostanie w końcu przez rząd PiS spełniona? - pytała.

 

Szumilas zadeklarowała, że PO będzie wspierać protesty przeciw reformie edukacji, zapowiedziane na poniedziałek na godz. 16.00.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie