"Dużo zawdzięczamy Niemcom" - Krzesimir Dębski na temat reparacji wojennych

Polska

Politycy PiS mówią już o ponad bilionie dolarów amerykańskich, jakie mielibyśmy uzyskać od Niemiec za straty wojenne. Kompozytor Krzesimir Dębski w programie "Tak czy Nie" podkreślał, że to właśnie Niemcom zawdzięczamy członkostwo w UE. Z kolei Marek Jakubiak z Kukiz'15 przyznał, że oczekuje odszkodowań wojennych, a rządzącym zarzucił brak profesjonalizmu ws. starań o reparacje.

Zdaniem kompozytora, prof. Krzesimira Dębskiego, powinniśmy patrzeć bardziej w przyszłość niż w przeszłość. Dębski w programie tłumaczył, że to właśnie Niemcom zawdzięczamy członkostwo w UE.
 
- Niemcy nas bardzo promowali, bardzo nam pomagali, składki płacą olbrzymie na Polskę - powiedział. Dodał, że są dokładne kwoty, które otrzymywaliśmy od Unii Europejskiej i od Niemców. - Jak zaczniemy liczyć naprawdę, będą bardzo nieprzyjemne niespodzianki - stwierdził kompozytor.
 
Z kolei Marek Jakubiak z Kukiz'15 przyznał, że oczekuje odszkodowań wojennych od Niemiec i przyznał, że ma "wielki zarzut do Prawa i Sprawiedliwości".
 
- Powinni profesjonalnie do tematu podejść, najpierw wypracować stanowisko rządowe, to stanowisko przedstawić stronie niemieckiej, rozpocząć negocjacje na ten temat i albo je zakończyć, albo je rozpocząć - stwierdził Jakubiak.
 
Spór o reformę edukacji
 
W drugiej części programu goście Agnieszki Gozdyry rozmawiali o reformie oświaty.

 

Krystyna Szumilas, była minister edukacji z PO zarzuciła rządzącym, że zmiany w szkołach doprowadziły do zwolnień nauczycieli.

 

- Dzisiaj 10 tys. nauczycieli nie rozpoczynało roku szkolnego, są na bezrobociu. To nauczyciele, którzy stracili pracę z powodu "deformy" edukacji i to nie są nauczyciele fikcyjni, to są nauczyciele gimnazjów, którzy pracowali w tych gimnazjach przynajmniej od 17 lat - mówiła Szumilas.

 

Innego zdania był poseł PiS Dariusz Piątkowski, który bronił reformy edukacji.

 

- Po zamianach, które dokonały się w związku z reformą, praktycznie żaden nauczyciel nie traci pracy. Nie będzie oczywiście kontynuował pracy w gimnazjum, które jest wygaszane, tylko znajdzie zatrudnienie w szkole podstawowej.

 

 
Dotychczasowe odcinki programu można zobaczyć tutaj.
 
Polsat News
mr/luq/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie