Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek. W związku z próbą nuklearną Korei Płn.

Świat
Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w poniedziałek. W związku z próbą nuklearną Korei Płn.
WikimediaCommons/Patrick Gruban/CC BY-SA 2.0

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w poniedziałek o godz. 16 czasu polskiego w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Płn. próbą broni jądrowej - poinformowało przedstawicielstwo USA przy ONZ.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się na żądanie Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA - głosi komunikat amerykańskiej misji przy ONZ wydany w niedzielę po południu.

 

Państwowa telewizja północnokoreańska ogłosiła wcześniej w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).

 

W lipcu według władz w Pjongjangu Korea Północna przeprowadziła dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu. We wtorek Północ wystrzeliła rakietę balistyczną, która przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i spadła do Oceanu Spokojnego; po raz pierwszy nad terytorium Japonii przeleciał wówczas północnokoreański pocisk zdolny - według Pjongjangu - do przenoszenia ładunku atomowego.

 

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie