Korea Płn. twierdzi, że zbudowała bombę wodorową. "Wyprodukowana w oparciu o rodzimą technologię"

Świat
Korea Płn. twierdzi, że zbudowała bombę wodorową. "Wyprodukowana w oparciu o rodzimą technologię"
PAP/EPA/KCNA

Nową, o wielkiej sile bomby wodorowej, ą można użyć jako głowic do międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM) - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA . Jak podano, przywódca KRLD dokonał inspekcji ośrodka, gdzie prowadzone są prace nad bronią nuklearną.

Według agencji Kim Dzong Un, który obejrzał nową broń przygotowaną do zainstalowania na międzykontynentalnych pociskach balistycznych, wyraził "dumę z technologicznego przełomu, który zwiększy potencjał sił zbrojnych KRLD".

 

Przywódca komunistycznej Korei zapewnił także, że nowa broń została zbudowana wyłącznie z elementów wyprodukowanych w Korei Północnej i w oparciu o rodzimą technologię, a jej moc może sięgać od kilkudziesięciu do setek kiloton.

 

 

 

Informacji tych nie są w stanie zweryfikować niezależni eksperci. Po próbie jądrowej na początku stycznia ub. roku zachodni analitycy wątpili, że był to test bomby wodorowej - jak twierdziły władze w Pjongjangu. Eksperci wątpią także, że Korei Północnej udało się zminiaturyzować głowicę jądrową, tak by mogła być przenoszona przez rakiety.

 

W lipcu według władz w Pjongjangu Korea Północna przeprowadziła dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną. - Całe terytorium USA jest w naszym zasięgu - powiedział po drugiej próbie Kim Dzong Un.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie