Google zmieni zasady działania wyszukiwarki wskutek kar nałożonych przez Komisję Europejską

Technologie
Google zmieni zasady działania wyszukiwarki wskutek kar nałożonych przez Komisję Europejską
Flickr/C.E. Kent/CC BY 2.0

Amerykański koncern przesłał do Komisji Europejskiej projekt zmian, według których zamierza zmienić zasady działania porównywarki cen. Komisja w czerwcu tego roku nałożyła karę 2,4 mld euro na Google za nieprzestrzeganie unijnych zasad antymonopolowych.

Jak podał serwis TechCrunch Google wysłało szczegóły zmian do Komisji Europejskiej. Firma od momentu ogłoszenia kary przez KE, miała 90 dni na podjęcie działań, które zmienią jej dotychczasową politykę. Chodzi o sprzedaż produktów w internecie. Produkty oferowane za pośrednictwem sklepu Google ukazywały się wyżej niż produkty z innych sklepów.

 

Za każdy dzień zwłoki Komisja Europejska groziła nałożeniem kolejnych kar (12 milionów dolarów dziennie).

 

"Google to wspaniała firma"


- To jest decyzja dotycząca regulacji prawnej i jeszcze można, a nawet trzeba ją naprawić - powiedziała w sobotę unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. Ta sama komisarz nałożyła w czerwcu rekordową karę na właściciela Google - Alphabet. KE uznała wówczas, że Google wykorzystywało swoją pozycję, by faworyzować własną porównywarkę  cen. Ucierpiały na tym inne firmy, a Vastage uznała, że takie działanie "jest niezgodnie z unijnym prawem". 

 

Komisarz zapewniła jednak, że Google może jeszcze naprawić swoje błędy.

 

- Google to wspaniała firma, bardzo innowacyjna, która przedstawiła te innowacje światu i zmieniła nasze życia - powiedziała w sobotę w rozmowie z reporterem amerykańskiej stacji telewizyjnej CNBC.

 

Kolejne dochodzenie

 

Kłopoty Google'a nie kończą się na porównywarce cen. KE prowadzi inne dochodzenie w sprawie wykorzystania przez Google systemu operacyjnego Android do promowania innych produktów tej firmy. Zdaniem komisji Gogle zmniejsza przez to szansę na znalezienie ofert jego konkurencji.

 

Eksperci ostrzegają, że może paść kolejny rekord w wysokości proponowanej kary.

 

CNBC, polsatnews.pl

bas/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie