"Bez rolników nie byłoby wolnej Polski". List Dudy z okazji Dożynek Jasnogórskich

Polska
"Bez rolników nie byłoby wolnej Polski". List Dudy z okazji Dożynek Jasnogórskich
Polsat News

Nie byłoby wolnej Polski gdyby nie ofiarność mieszkańców wsi, tak znacząca w wysiłku całego narodu - napisał w liście do polskich rolników, odczytanym podczas Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie prezydent RP Andrzej Duda. Dziękował im też za całoroczny trud i chleb.

"Nie byłoby wolnej Polski, nie byłoby wywalczonej w ciężkich bojach państwowości i utrwalonych granic, gdyby nie ofiarność mieszkańców wsi, tak znacząca w zbiorowym wysiłku całego narodu. Dewiza +Żywią y bronią+ pięknie opisuje te historyczne dokonania i zawsze będzie dla państwa powodem do dumy" - napisał prezydent w liście odczytanym podczas uroczystości przez szefową Kancelarii Prezydenta RP Halinę Szymańską.

 

"Nie ma daru bardziej potrzebnego i cennego niż chleb"

 

Prezydent przypomniał, że dożynki to jedno z największych świąt Polski od stuleci wpisane w narodową tradycję: "Składają Państwo to dziękczynienie w także imieniu nas wszystkich. Nie ma daru bardziej potrzebnego człowiekowi i bardziej cennego niż chleb. Nie ma też w naszej ojczyźnie bardziej godnego miejsca, gdzie to podziękowanie może być wyrażone. Właśnie tutaj, w duchowej stolicy Polski, razem przybywają państwo z różnych stron kraju przed oblicze Matki Bożej".

 

Dziękował rolnikom za "całoroczny trud, gospodarską troskę o ziemię, którą uprawiają i której służą, za pielęgnowanie międzyludzkich więzi, wiary, tradycji, narodowej tożsamości, której polska wieś jest od wieków ostoją".

 

"Polska żywność ma świetną jakość, jest zdrowa i smaczna"

 

Przypomniał, że na terenach wiejskich żyje prawie połowa mieszkańców Polski. "Jestem pełen uznania, jak wiele polska wieś dostarcza wspaniałych przykładów społecznej energii solidarności, przedsiębiorczości, twórczej samorządności, jak wiele wnosi do polskiego rozwoju. W blisko 1,5 mln gospodarstw rolnych wypracowywana jest olbrzymia część naszego dochodu narodowego. Polska żywność ma świetną jakość, jest zdrowa i smaczna, zdobywa światowe rynki i buduje wysoką pozycję naszego kraju. Nigdy nie wolno także zapominać, że samowystarczalność żywnościowa stanowi jedną z podstaw bezpieczeństwa i suwerenności" - podkreślił.

 

Halina Szymańska zaprosiła też rolników w imieniu prezydenta do udziału Dożynkach Prezydenckich, które odbędą się 17 września w Spale.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie