Ukraina: będą kontrole biometryczne na granicach

Świat
Ukraina: będą kontrole biometryczne na granicach
Google Maps
Na zdjęciu: przejście graniczne między Ukrainą a Rosją Hoptiwka-Niechotiejewka.

Od nowego roku Ukraina będzie pobierała dane biometryczne od cudzoziemców, którzy będą wjeżdżali na jej terytorium. Dekret prezydenta Petra Poroszenki w tej sprawie opublikowała w sobotę gazeta rządowa "Uriadowyj Kurier". Prezydent nakazał także rządowi wpisać Rosję na listę krajów ryzyka migracyjnego.

Władze w Kijowie nie ukrywają, że pobieranie danych biometrycznych na granicach ma służyć przede wszystkim lepszej kontroli obywateli Rosji, którzy przyjeżdżają na Ukrainę. W dekrecie Poroszenki polecono także, by rząd zaktualizował listę krajów ryzyka migracyjnego, włączając do niej Federację Rosyjską.

 

Chodzi głównie o kontrolę Rosjan

 

Rozporządzenie prezydenta jest wynikiem decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Jej sekretarz Ołeksandr Turczynow tłumaczył w lipcu, że przyjeżdżający na Ukrainę Rosjanie będą musieli rejestrować się w systemach MSZ, informując o celu podróży i miejscu pobytu na Ukrainie. Zostaną oni także objęci obowiązkiem meldunku.

 

Poroszenko wyjaśniał wówczas, że nowe rozwiązania ułatwią walkę z terroryzmem. - Będą zbierane dane biometryczne: odciski palców i fotografie cyfrowe. To znacznie poszerzy możliwości walki z terroryzmem - podkreślał prezydent.

 

Konflikt o Krym i Donbas

 

Od 2014 roku między Kijowem a Moskwą trwa konflikt, wywołany przez dokonaną przez Rosję aneksję Krymu oraz działania prorosyjskich separatystów, którzy opanowali część ukraińskiego zagłębia węglowego Donbas, ogłaszając tam dwie samozwańcze republiki ludowe, doniecką i ługańską.

 

W konflikcie w Donbasie zginęło dotychczas ponad 10 tysięcy osób.

 

PAP

ml/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie