Merkel: nie możemy zrezygnować z kontroli granicznych

Świat
Merkel: nie możemy zrezygnować z kontroli granicznych
PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w sobotę w wywiadzie dla dziennika "Rheinische Post" za utrzymaniem obowiązujących od dwóch lat kontroli granicznych. Komisja Europejska, której zgoda jest do tego konieczna, rozumie argumenty Berlina - dodała.

- Nie możemy w najbliższym czasie zrezygnować z kontroli granicznych - powiedziała Merkel. - Mam wrażenie, że Komisja Europejska jest otwarta na nasze argumenty - dodała szefowa niemieckiego rządu.

 

Niemiecki rząd wprowadził kontrole graniczne we wrześniu 2015 roku, w okresie największego nasilenia fali uchodźców. Niemieckie służby koncentrowały się na kontrolowaniu granicy z Austrią, przez którą przedostawało się najwięcej migrantów podążających szlakiem bałkańskim do Europy Zachodniej. Wyrywkowe kontrole odbywały się też na granicach z Polską i Czechami.

 

Na każdorazowe przedłużenie kontroli granicznych wewnątrz obszaru Schengen wymagana jest zgoda Brukseli. Obecne pozwolenie wygasa 11 listopada. Berlin sygnalizował chęć przedłużenia kontroli o kolejne pół roku. Zdaniem niemieckich mediów KE jest niechętna dalszemu przedłużaniu kontroli.

 

Od 2015 roku do Niemiec przyjechało niemal 1,5 mln obcokrajowców z zamiarem ubiegania się o azyl.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie