Ewakuacja 70 tys. osób z powodu niewybuchu w Niemczech

Świat

We Frankfurcie nad Menem przed wyznaczoną na niedzielę akcją rozbrojenia bomby lotniczej z II drugiej wojny światowej trwa ewakuacja 70 tys. mieszkańców dzielnicy Westend. Likwidacja niewybuchu może mieć chwilowy wpływ na komunikację lotniczą, gdyż w przypadku wiatru ze wschodu samoloty lądujące na frankfurckim lotnisku wykorzystują korytarz przebiegający właśnie nad Westend.

Ewakuacja we Frankfurcie określana jest przez niemieckie media mianem największej takiej akcji w powojennej historii kraju.

 

Brytyjski niewybuch zawierający 1400 kilogramów materiału wybuchowego znaleziono na początku tygodnia na terenie kampusu uniwersyteckiego w dzielnicy Westend.

 

Ewakuacja szpitali i domów spokojnej starości

 

Po południu w bezpieczne miejsce przeniesiono pacjentów dwóch szpitali, w tym kliniki położniczej, znajdujących się w zagrożonej strefie. Trwa akcja ewakuacji domów spokojnej starości.

 

Policjanci rozdają ulotki wzywające mieszkańców do opuszczenia strefy do godz. 8 w niedzielę. Z obawy przed ewentualnymi włamywaczami wzmocnione zostały patrole policyjne, które mają strzec mienia nieobecnych mieszkańców. Rozbrojenie niewybuchu, które ma polegać na zdalnie sterowanym wykręceniu zapalników, zaplanowano na południe.

 

Co roku znajduje się ok. 5 tysięcy niewybuchów

 

W Koblencji akcja unieszkodliwienia 500-kilogramowej bomby znalezionej podczas budowy przedszkola zakończyła się po południu sukcesem. Ponad 20 tys. osób może powrócić do swoich domów. Ewakuacja objęła między innymi pensjonariuszy więzienia, których przeniesiono do innych zakładów karnych.

 

Niemiecka telewizja publiczna podkreśliła, że duże miasta w Niemczech Zachodnich były celem dywanowych nalotów alianckich sił powietrznych. Na terenie Niemiec co roku znajduje się około 5 tys. niewybuchów.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie