Schetyna napisał list do nauczycieli. Obiecuje przywrócenie szkoły na miarę XXI wieku

Polska
Schetyna napisał list do nauczycieli. Obiecuje przywrócenie szkoły na miarę XXI wieku
Polsat News

PO będzie dążyć do przywrócenia szkoły na miarę XXI wieku, wolnej otwartej; przywrócimy też należny nauczycielom szacunek - zapowiedział szef Platformy Grzegorz Schetyna w piątkowym liście do nauczycieli. Podziękował pedagogom za ich dotychczasową pracę i sukcesy polskich uczniów.

W piątek wchodzi w życie reforma edukacji, która przywraca ośmioletnie szkoły podstawowe, czteroletnie licea ogólnokształcące oraz pięcioletnie technika. Gimnazja mają być - zgodnie z nowymi przepisami - stopniowo likwidowane. Przeciwko zmianom protestowała m.in. PO, a także Związek nauczycielstwa Polskiego.

 

Nowy rok szkolny 2017/2018 rozpocznie się w poniedziałek. Schetyna podkreślił w liście, że dzięki nauczycielom, ale też "dobrym rozwiązaniom systemowym" polska edukacja była do niedawna "powodem do dumy i podziwu" ze strony naszych partnerów z UE i ze świata.

 

Przypomniał, że według badań PISA w latach 2007-2012, polscy uczniowie uzyskali największą poprawę wyników w zakresie kluczowych kompetencji spośród wszystkich krajów europejskich. "Chcemy wam, nauczycielom za to bardzo podziękować i złożyć wyrazy ogromnego szacunku" - zaznaczył lider Platformy.

 

"Nie zgadzamy się na brak zaufania do pedagogów"

 

Schetyna skrytykował w liście rządzące obecnie Prawo i Sprawiedliwość, któremu zarzucił m.in. brak zrozumienia potrzeb nowoczesnej edukacji. "Z głębokim żalem patrzymy na brak poszanowania dla ciężkiej pracy i osiągnięć nauczycieli, na marnotrawienie pieniędzy, na likwidacje gimnazjów i zwalnianie tysięcy nauczycieli, na niszczenie polskiej szkoły" - napisał szef PO.

 

"Nie zgadzamy się na brak zaufania do pedagogów, na wskazywanie palcem przez kuratora zawartości programu nauczania, na usuwanie z tego programu najwybitniejszych polskich pisarzy czy historii powszechnej" - podkreślił.

 

Zapewnił, że Platforma Obywatelska będzie dążyć do przywrócenia "szkoły na miarę XXI wieku, wolnej i otwartej, dbającej o dobro ucznia i doceniającej autorytet". "Przywrócimy należny nauczycielom szacunek i godność państwa wspaniałego zawodu. Jeszcze raz dziękując, życzę wam, byście - bez względu na otoczenie i warunki - potrafili zawsze zachęcać młodych ludzi do zdobywania wiedzy i poznawania świata" - napisał Schetyna, zwracając się do nauczycieli.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie