Prokuratura Krajowa zapowiada ochronę prywatności poszkodowanych z Rimini

Polska
Prokuratura Krajowa zapowiada ochronę prywatności poszkodowanych z Rimini
Polsat News

Prokuratura Krajowa zapowiedziała w piątek, że podejmie "kroki prawne" w razie nieuszanowania wniosku pokrzywdzonych ws. brutalnego gwałtu i rozboju w Rimini we Włoszech o ochronę ich prywatności.

Prokuratura zaapelowała jednocześnie do mediów o nieujawnianie wizerunku oraz tożsamości osób poszkodowanych w ataku "ani żadnych informacji, które pozwoliłoby na ich zidentyfikowanie, a prowadziłyby do naruszenia ich dóbr osobistych".

 

Jak podkreślono w komunikacie Działu Prasowego PK przekazanym w piątek, Prokuratura odpowiada w ten sposób na wniosek pokrzywdzonych z Rimini, którzy poprosili Prokuraturę o "nieinformowanie o biegu postępowania i nieprzekazywanie przedstawicielom mediów i opinii publicznej ich tożsamości oraz szczegółów zdarzenia z nocy z 25 na 26 sierpnia tego roku", a także zwrócili się "z wnioskiem o podjęcie stosownych działań prawnych w ochronie ich prywatności".

 

Prośba o uszanowanie woli pokrzywdzonych

 

W przypadku nieuszanowania wniosku pokrzywdzonych - zaznaczono - prokuratura "podejmie stosowne kroki prawne na podstawie art. 7 kodeksu postępowania cywilnego".

 

"Zgodnie z tym przepisem prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć udział w każdym toczącym się już postępowaniu, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego" - wyjaśniła PK.

 

Atak na Polaków

 

26-letnia Polka i jej partner zostali napadnięci na plaży w Rimini przez czterech mężczyzn pochodzących według włoskich mediów najprawdopodobniej z północnej Afryki. Napastnicy zbiorowo zgwałcili kobietę, a mężczyznę kilka razy uderzyli w głowę, wskutek czego stracił przytomność. Oboje zostali też ograbieni. Włoska policja kontynuuje poszukiwania sprawców.

 

We wtorek po południu do Włoch wyleciał polski zespół składający się z czterech osób: prokuratora, dwóch policjantów oraz tłumacza. Śledztwo ws. zbiorowego gwałtu na Polce oraz napadu na nią i jej partnera na plaży we włoskim Rimini prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie