Media: Putin i Łukaszenka będą na manewrach Zapad-2017

Świat
Media: Putin i Łukaszenka będą na manewrach Zapad-2017
Polsat News

Prezydenci Rosji i Białorusi, Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, pojawią się na manewrach sił zbrojnych obu krajów Zapad-2017, które odbędą się w połowie września; prezydenci odwiedzą jeden z poligonów na terytorium Rosji - podały w piątek "Izwiestija".

Dziennik powołał się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który powiedział, że prezydenci mają zamiar odwiedzić poligon w jednym z regionów Rosji.

 

Wcześniej ministerstwo obrony Rosji informowało, że manewry, które będą odbywać się głównie na terytorium Białorusi, będą też przebiegać na poligonach w obwodach Rosji: kaliningradzkim (graniczącym z Polską), leningradzkim i pskowskim (poligony: Łużskij, Strugi Krasnyje i Prawdinskij).

 

Putin i Łukaszenka wspólnie obserwowali manewry rosyjsko-białoruskie cztery lata temu, w 2013 roku, najpierw w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, a potem w obwodzie kaliningradzkim w Rosji.

 

W manewrach weźmie udział ponad 12 tysięcy żołnierzy

 

Tegoroczne manewry odbędą się w dniach 14-20 września. Według ministerstwa obrony Rosji udział w nich weźmie około 12,7 tys. żołnierzy z obu krajów, użytych zostanie do 250 czołgów, 200 systemów artyleryjskich różnego rodzaju, 70 samolotów i śmigłowców i 10 okrętów.

 

Scenariusz manewrów zakłada, że na terytorium Białorusi i obwodu kaliningradzkiego przedostają się grupy ekstremistyczne w celu przeprowadzenia aktów terroru i zdestabilizowania sytuacji w Państwie Związkowym Białorusi i Rosji.

 

Resort obrony Rosji zapewnił w tym tygodniu, że manewry "obok charakteru antyterrorystycznego mają charakter wybitnie obronny" i przy opracowaniu ich koncepcji "brano pod uwagę umownego przeciwnika niezwiązanego z konkretnym regionem".

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie