Groźne burze z gradem i silny wiatr. IMGW wydało ostrzeżenia dla jedenastu województw

Polska
Groźne burze z gradem i silny wiatr. IMGW wydało ostrzeżenia dla jedenastu województw
Polsat News

Od piątkowego popołudnia do sobotniego poranka dla jedenastu województw prognozowane są intensywne opady i burze. Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wydane przez IMGW ostrzeżenia pierwszego stopnia (ostrzeżenie najsłabsze w trzystopniowej skali) obowiązują w województwach: opolskim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, łódzkim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, zachodniej części woj. mazursko-warmińskiego i zachodniej i północnej woj. mazowieckiego oraz drugiego stopnia dla woj. dolnośląskiego.

 

Ostrzeżenia dotyczą wstąpienia intensywnych opadów deszczu oraz burz z gradem. Te drugie prognozowane są w woj. świętokrzyskim, śląskim i małopolskim.

 

Ostrzeżenia hydrologiczne

 

IMGW wydało również ostrzeżenia hydrologiczne dla trzech województw: łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego - pierwszego stopnia i dla dolnośląskiego - drugiego stopnia.

 

W przypadku woj. mazurskiego i pomorskiego prognozowany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od piątkowego wieczora do niedzielnego poranka.

 

Wzrosty stanów wody

 

W zlewniach górnej Warty, Prosny, Neru w woj. łódzkim prognozowane są gwałtowne wzrosty stanów wody, zwłaszcza na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Lokalnie możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie obowiązuje od piątkowego popołudnia do sobotniego poranka.

 

Ostrzeżenie hydrologiczne dla woj. dolnośląskiego obowiązuje do sobotniego poranka. Prognozowane są wzrosty stanu rzek od 60 do 80 cm. "Na rzekach, szczególnie górskich i podgórskich, mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze" - informuje IMGW.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie