Biały Dom wycofał groźbę Trumpa ws. zawieszenia pracy rządu

Świat
Biały Dom wycofał groźbę Trumpa ws. zawieszenia pracy rządu
PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Biały Dom poinformował republikańskich liderów Kongresu USA, że prezydent Donald Trump wycofał się z groźby doprowadzenia do zawieszenia (tzw. shutdown) prac rządu, jeśli nie otrzyma funduszy na mur na granicy z Meksykiem - napisał w piątek "Washington Post".

Gdy 23 sierpnia Trump zagroził zawieszeniem pracy rządu, spadły indeksy giełdowe i kurs dolara. Wzrosły za to ceny złota i amerykańskich obligacji rządowych, ponieważ inwestorzy postanowili ulokować fundusze w bezpieczniejszych aktywach.

 

Forma wywarcia presji na Kongres


Zostało to zinterpretowane jako forma wywarcia presji na Kongres, aby wyznaczył środki na budowę muru na granicy z Meksykiem przed 30 września.


Do tego czasu musi zostać przyjęty budżet; w przeciwnym wypadku nastąpi zawieszenie prac rządu na skutek paraliżu budżetowego. W USA rok finansowy zaczyna się 1 października.

 

Termin przesunięto "po cichu" na grudzień


"Washington Post" powołując się na wysokiej rangi źródła w Kongresie podaje, że wkrótce po deklaracji prezydenta Biały Dom "po cichu poinformował Kongres", że środki na budowę muru granicznego nie muszą zostać uwzględnione w ustawie określającej wydatki rządu od października do - mniej więcej - pierwszych tygodni grudnia.


Trump chce jednak, by koszty budowy muru zostały wpisane w plany budżetowe w grudniu - przypomina amerykański dziennik.


PAP

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie