Zarzut terroryzmu dla nożownika spod Pałacu Buckingham

Świat
Zarzut terroryzmu dla nożownika spod Pałacu Buckingham
Wikimedia Commons/Diliff

Londyńska policja metropolitalna poinformowała w czwartek, że 26-letni Mohiussunnath Choudhury z Luton, który w ubiegły piątek został aresztowany z ponadmetrowym mieczem w pobliżu Pałacu Buckingham, usłyszał zarzut planowania ataku terrorystycznego.

W zeszły piątek wieczorem mężczyzna próbował w pobliżu Pałacu Buckingham zaatakować policjantów za pomocą miecza o długości ok. 120 cm. Według policji w trakcie zdarzenia miał krzyczeć "Allahu Akbar".

 

Napastnik rozmyślnie skierował samochód prosto w policyjny radiowóz na reprezentacyjnej alei The Mall nieopodal Pałacu, po czym zatrzymał się i sięgnął po znajdujący się w pojeździe długi miecz.

 

Choudhury, który przebywa w areszcie, stanie przed sądem w Londynie jeszcze w czwartek.

 

"Poważny" poziom zagrożenia terrorystycznego 

 

W niedzielę antyterroryści aresztowali ponadto 30-letniego mężczyznę powiązanego z piątkowym atakiem.

 

Pałac Buckingham jest londyńską rezydencją królowej Elżbiety II. Monarchini nie było w niej w trakcie zdarzenia, gdyż przebywa na wakacjach na zamku Balmoral, w Szkocji.

 

Wielka Brytania była w tym roku celem czterech ataków terrorystycznych - trzech dokonanych przez radykalnych islamistów i jednego, którego celem byli muzułmanie. Łącznie zginęło w nich 36 osób.

 

W kraju obowiązuje czwarty w pięciostopniowej skali, "poważny" poziom zagrożenia terrorystycznego, co oznacza, że uważa się, iż atak jest "bardzo możliwy".

 

PAP

dk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!