Wyłudzili blisko 8 mln zł kredytów. CBŚP zatrzymało 23 osoby

Polska
Wyłudzili blisko 8 mln zł kredytów. CBŚP zatrzymało 23 osoby
CBŚP

7,7 mln zł kredytów wyłudzili członkowie grupy przestępczej, rozbitej w woj. śląskim. Zatrzymano 23 osoby - poinformował w czwartek Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak podano w komunikacie, w sprawę zamieszane są osoby, które wykorzystywały znajomość z pracownikami jednego z banków, gdzie składano fałszywe dokumenty. Wszystko wskazuje na to, że osoby te jednocześnie fałszowały dokumenty księgowo-finansowe, umożliwiając w ten sposób uzyskanie kredytu w ogóle lub zwiększenie jego kwoty.

 

Zdobyte w ten sposób środki były następnie przelewane m.in. na rachunki prywatnych osób, a następnie wypłacane.

 

Spółki zakupione na tzw. słupy

 

Policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Śledczego Policji odkryli, że spółki, na które uzyskano kredyty, w większości przypadków były zakupione na tzw. słupy czyli osoby, które prawdopodobnie nie miały świadomości, w czym uczestniczą, a jedynie składały podpisy we wskazanych dokumentach. Po uzyskaniu kredytów i wypłaceniu pieniędzy z rachunku, spółki były sprzedawane kolejnym osobom, także obcokrajowcom.

 

Zatrzymano dotąd 23 osoby, które zajmowały się przestępczym procederem.

 

Sprawa ma charakter rozwojowy

 

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Katowicach prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, przedkładania fałszywych zaświadczeń w celu uzyskania kredytu oraz niedopełnienia ciążących obowiązków.

 

Zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 2,4 mln zł. Według śledczych, sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie