Trump przekaże 1 mln dolarów na walkę ze skutkami Harveya

Świat
Trump przekaże 1 mln dolarów na walkę ze skutkami Harveya
PAP/EPA/TANNEN MAURY

Prezydent USA Donald Trump przeznaczy 1 mln dol. z własnych funduszy na walkę ze zniszczeniami, jakie spowodował huragan Harvey - poinformowała w czwartek rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sanders.

- Cieszę się, że mogę wam powiedzieć, że (prezydent) chce dołączyć do wysiłków wielu ludzi w całym kraju i przeznacza 1 mln dol. ze swych osobistych środków na fundusz walki z klęską żywiołową - powiedziała Sanders.


Wcześniej doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu Tom Bossert powiedział podczas briefingu, że w związku ze stratami, jakie spowodował huragan Harvey w stanach Teksas i Luizjana, Biały Dom zwróci się do Kongresu USA o odblokowanie funduszy ratunkowych.

 

Co najmniej 37 ofiar śmiertelnych

 

Co najmniej 37 osób poniosło śmierć bezpośrednio lub pośrednio w wyniku działania huraganu Harvey, który w ubiegły piątek nawiedził Teksas, po czym osłabł, stając się burzą tropikalną.

 

W związku z groźbą dalszego rozszerzania się powodzi 779 tys. mieszkańców Teksasu nakazano opuszczenie ich domów, a kolejne 980 tys. uczyniło to z własnej inicjatywy.

 

Departament bezpieczeństwa publicznego stanu Teksas poinformował w czwartek, że wskutek huraganu Harvey i towarzyszącej mu powodzi zniszczonych zostało ponad 7 tys. domów, a ponad 37 tys. doznało poważnych szkód.

 

Straty wciąż rosną. Pomoc deklarują m.in. gwiazdy filmowe

 

Zaznaczono, że chodzi tu o zsumowane szacunkowe dane z raportów władz lokalnych i że liczby te wciąż wzrastają.

 

Dotychczasowe szkody w majątku publicznym w Teksasie ocenia się na 180 mln dolarów.


Jak podaje AP, największe sumy na pomoc dla poszkodowanych przez huragan i powodzie przeznaczyli jak dotąd Sandra Bullock i Leonardo DiCaprio, którzy przekazali organizacjom charytatywnym po milionie dolarów.

 

PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze