Drogi obok szkół nie zawsze bezpieczne dla dzieci. Policja stwierdziła niemal 600 nieprawidłowości

Polska
Drogi obok szkół nie zawsze bezpieczne dla dzieci. Policja stwierdziła niemal 600 nieprawidłowości
Polsat News

Mazowieccy policjanci drogówki sprawdzili bezpieczeństwo dróg w pobliżu szkół. Skontrolowali drogi w okolicach 1029 placówek. Jak wykazali największym problemem jest złe oznakowanie lub w ogóle brak znaków: Uwaga dzieci, Przejście dla pieszych i Przejście dla pieszych jest szczególnie uczęszczane przez dzieci. W wielu miejscach nie ma też balustrad ochronnych i spowalniaczy.

Kontrole przeprowadzili policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

 

Niewidoczne znaki, brak barierek

 

Stwierdzili, że w wielu miejscach nie ma oznakowania pionowego P-10, czyli tzw. zebry namalowanej na jezdni, wyznaczającej tor przejścia dla pieszych. Sporo znaków jest  też niewidocznych - startych na jezdni lub zasłoniętych przez krzaki.

 

Brakuje balustrad (urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego).

 

Dane mazowieckiej policji nie dotyczą miasta st. Warszawy oraz okolicznych powiatów.

 

Po kontroli policjanci wysłali w sumie 205 wniosków o usunięcie nieprawidłowości na drogach do warszawskiego oddziału GDDKiA, Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie oraz do powiatowych zarządów dróg.

 

"Za oznakowanie drogi odpowiada jej zarządca"

 

To właśnie zarządca drogi odpowiada za jej prawidłowe oznakowanie oraz stan.

 

- Jeżeli policja zgłasza do nas wnioski o usunięcie nieprawidłowości na drogach, które podlegają GDDKiA, natychmiast podejmujemy działania, które mają na celu wyeliminowanie tych uchybień - powiedział polsatnews.pl rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Jan Krynicki.

 

Dodał, że w przypadku wspomnianej kontroli policji jedynym uchybieniem spośród stwierdzonych 593 nieprawidłowości było przekręcenie jednego znaku w rejonie Ożarowa Mazowieckiego, co zostało bezzwłocznie naprawione.

 

O raport z kontroli dróg w pobliżu szkół w samej Warszawie zapytaliśmy także stołeczną policję.

 

Do rzecznika Komendy Głównej Policji zwróciliśmy się z pytaniem, czy takie kontrole były lub będą prowadzone na terenie całego kraju.

 

Na odpowiedzi czekamy.

 

polsatnews.pl

paw/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze