Coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Polski na zakupy. Mimo zawieszenia Małego Ruchu Granicznego

Polska
Coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Polski na zakupy. Mimo zawieszenia Małego Ruchu Granicznego
Polsat News

Coraz więcej Rosjan przyjeżdża do Polski i krajów UE na zakupy. Obecnie Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę jest więcej niż podczas obowiązywania przepisów o Małym Ruchu Granicznym (MRG). Ułatwienia MRG z obwodem kaliningradzkim zawieszono ponad rok temu.

Jak podała rzeczniczka warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Mirosława Aleksandrowicz, w 2017 roku od stycznia do lipca polsko-rosyjską granicę (z obwodem kaliningradzkim-red.) ogółem przekroczyło 2 mln 377 tys. 242 podróżnych; wśród nich 1 mln 328 tys. 14 osób stanowili Rosjanie.

 

Natomiast w tym samym okresie ub. roku, gdy obowiązywały jeszcze przepisy o Małym Ruchu Granicznym, granicę z obwodem kaliningradzkim przekroczyły 2 mln 878 tys. 203 osoby, w tym 1 mln 267 tys. 323 to Rosjanie.

 

Przepisy MRG z Ukrainą i obwodem kaliningradzkim umożliwiające w trybie uproszczonym przekraczanie granicy na podstawie zezwolenia MRG Polska zawiesiła 4 lipca ub. roku w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży. Mały Ruch Graniczny z Ukrainą przywrócono po zakończeniu ŚDM, natomiast nie przywrócono MRG z obwodem kaliningradzkim. Podróżni, przekraczając granicę, muszą mieć ważną wizę.

 

Mimo to zwiększyła się liczba Rosjan przekraczających polsko-rosyjską granicę.

 

M.in. odzież, artykuły spożywcze, AGD i wyposażenie wnętrz

 

Ryszard Chudy z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie ocenia, że okres wakacyjny tradycyjnie sprzyja robieniu większych zakupów przez Rosjan nie tylko w Polsce, ale i w pozostałych państwach Europy.

 

- Już od wielu lat wiodącymi asortymentami są odzież, art. spożywcze, AGD i wyposażenie wnętrz. Natomiast jeśli chodzi o zakupy spoza Polski to przede wszystkim dominuje markowa odzież. Znacznie mniej ale też kupowana jest elektronika. Tu z kolei Rosjanie wiozą towary drogie, przede wszystkim smartfony wiodących producentów tzw. flagowce. W dalszej kolejności to konsole do gier, okulary wirtualnej rzeczywistości, laptopy, notebooki, komputery i ich części oraz akcesoria i telewizory. Oczywiście jest to sprzęt z górnej półki cenowej - dodał.

 

Rosjanie kupują także towary luksusowe. Jest to najczęściej biżuteria z kamieniami szlachetnymi o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych i odzież (buty, torebki, kurtki) wykonana ze skór egzotycznych zwierząt. Podróżni mają na to zawsze odpowiednie dokumenty uprawniające do przewozu, tzw. świadectwo CITES.

 

Najczęściej jednak Rosjanie zaopatrują się w Polsce w artykuły spożywcze. Kupują praktycznie wszystko, w tym także markowe alkohole. - W okresie letnim obserwujemy też wywóz owoców sezonowych takich jak np. truskawki. Sami Rosjanie mówią, że artykuły spożywcze u nas są lepszej jakości i tańsze niż dostępne w obwodzie kaliningradzkim - podkreślił Ryszard Chudy.

 

Imienne dokumenty towarzyszące towarom wywożonym poza UE

 

Rosjanie przejeżdżają na zakupy równie tłumnie w pierwszej dekadzie stycznia przed Nowym Rokiem i rosyjskim Bożym Narodzeniem. - Wtedy też odnotowujemy rekordową ilość dokumentów TAX FREE. Najczęściej wtedy kupują towary luksusowe i sprzęt narciarski - podał.

 

TAX FREE to imienne dokumenty towarzyszące towarom wywożonym poza obszar celny Unii Europejskiej. Podróżny, uzyskując potwierdzenie na granicy przez organy celne wywozu towarów zgodnie z dokumentem TAX FREE, nabywa prawo do zwrotu podatku VAT.

 

Pod względem liczby dokumentów TAX FREE następnym rekordowym okresem jest pierwsza dekada maja i okres wakacyjny. - Najwięcej w tym roku dokumentów TAX FREE odnotowaliśmy w maju, np. w Grzechotkach na jednej z nocnych służb potwierdzono 682 dokumenty TAX FREE na towary o wartości ponad 950 tys. zł, gdy zazwyczaj jest to około 120 dokumentów - wskazał Ryszard Chudy.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie