Były szef polskiej policji został szefem... szpitala

Polska
Były szef polskiej policji został szefem... szpitala
Wikipedia.com/KG PSP

Były Komendant Główny Policji (2012-15), emerytowany insp. gen. Marek Działoszyński został prezesem Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. W tym miesiącu zielonogórska lecznica ze szpitala klinicznego została przekształcona w szpital uniwersytecki.

Zgromadzenie wspólników Szpitala Uniwersyteckiego na pierwszym posiedzeniu wybrało pierwszy zarząd szpitala. Działoszyński stanął na czele trzyosobowego zarządu. Wiceprezesami zostali obecni dyrektorzy: Zbigniew Hupało - ds. rozwoju oraz Jarosław Sieradzki - ds. finansowych.

 

- Cieszę się, że będę mógł współpracować z dwiema osobami, które wcześniej już funkcjonowały w kierownictwie szpitala. Będę liczył na ich wiedzę, wsparcie i pomoc. Zadania są bardzo jasno sprecyzowane, zarówno przez uczelnię, jak i zarząd województwa. Dla mnie osobiście to kolejne życiowe wyzwanie - powiedział Działoszyński podczas czwartkowej konferencji prasowej, na której przedstawiono nowy zarząd.

 

"Udało się pozyskać doskonałego menadżera"

 

- Udało się pozyskać doskonałego menadżera. Pan prezes wraz z zarządem mają bardzo jasno sprecyzowane zadania i jestem przekonana, że im sprostają - oceniła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. Jak podkreśliła, nowy prezes ma przede wszystkim przeprowadzić szpital przez proces przekształcenia w uniwersytecki. Zadeklarowała także dalsze wsparcie samorządu dla placówki.

 

Marszałek Polak poinformowała także, że zarząd przedstawicielkami województwa w pięcioosobowej radzie nadzorczej będą w dalszym ciągu mec. Roksana Skorecka i pracowniczka departamentu ochrony zdrowia Aleksandra Lipińska.

 

Trzech przedstawicieli do rady wprowadzi uczelnia.

 

Przed przekształceniem szpitalem w Zielonej Górze kierował Stanisław Łobacz, który wcześniej był szefem lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

"Szpital Uniwersytecki jest teraz w fazie tworzenia"

 

Lecznica w Zielonej Górze stała się szpitalem uniwersyteckim 18 sierpnia br. Tego dnia szpital z nowym statutem został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym pod zmieniona nazwą: Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. Właścicielami szpitalnej spółki są Uniwersytet Zielonogórski (51 proc.) i Województwo Lubuskie (49 proc.). Nieruchomości szpitala pozostają własnością samorządu województwa. Nowo powstała spółka będzie kontynuować wszystkie inwestycji lecznicy.

 

- Szpital Uniwersytecki jest teraz w fazie tworzenia. Więc przede wszystkim zadaniem nowego prezesa i zarządu jest przejście suchą stopą z obniżonego standardu do standardu europejskiego, pierwszej kliniki w województwie. W tym roku przeznaczyliśmy na inwestycje w szpitalu 12,6 mln zł. Priorytetem jest budowa Centrum Zdrowia Matki i Dziecka - zaznaczyła Polak.

 

Dzięki zmianie formy prawnej i podniesieniu poziomu referencyjnego zielonogórski szpital liczy na zwiększenie środków o ok. 40 mln zł. Uczelnia zaś będzie uprawniona do otrzymania wyższych środków z budżetu państwa na realizację zadań medycznych, w tym na działalność dydaktyczną, w formie dotacji podmiotowej. Według szacunków Uniwersytetu Zielonogórskiego, różnica między planowanym a obecnym finansowaniem wynosi ok. 4 mln zł.

 

Wzrost szans na wprowadzanie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia 

 

Władze regionu przekonują, że powołanie szpitala uniwersyteckiego pozwoli m.in. na zwiększenie dostępu do wysoko wykwalifikowanej kadry medycznej, co będzie się wiązało ze wzrostem szans na wprowadzanie nowoczesnych metod diagnostyki i leczenia, poprawiając bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa.

 

Wydana w 2015 r. zgoda ministra zdrowia na utworzenie na Uniwersytecie Zielonogórskim (UZ) kierunku lekarskiego była uwarunkowana posiadaniem tzw. bazy własnej, czyli szpitala uniwersyteckiego. Samorząd województwa zadeklarował wówczas podjęcie kroków w tym kierunku.

 

Do tej pory na UZ medycynę studiowało 180 osób. W październiku br. na pierwszym roku naukę rozpocznie kolejnych 120 przyszłych lekarzy.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie