Były prezydent Pakistanu uznany za zbiega w związku z zabójstwem premier

Świat
Były prezydent Pakistanu uznany za zbiega w związku z zabójstwem premier
PAP/EPA/Rahat Dar
Benazir Bhutto (11 listopada 2007)

Pakistański sąd uznał w czwartek byłego prezydenta Perveza Musharrafa za zbiega w związku z zabójstwem byłej premier Benazir Bhutto w 2007 roku. Dwóch policjantów zostało skazanych na więzienie za niezapewnienie bezpieczeństwa Bhutto.

Sąd w Rawalpindi na północy Pakistanu orzekł, że Musharraf ucieka przed wymiarem sprawiedliwości. Zgodnie z prawem, jeżeli były prezydent powróci do Pakistanu, zostanie aresztowany i postawiony przed sądem. Sąd nakazał również konfiskatę jego majątku.

 

Równolegle pakistański sąd skazał dwóch policjantów na 17 lat więzienia za niezapewnienie bezpieczeństwa Bhutto w 2007 roku. Pięć osób zostało uniewinnionych z powodu braku dowodów na zarzucane im powiązania z talibami.

 

Prezydent nie przyznaje się do zarzucanych czynów

 

Bhutto, szefowa rządu Pakistanu w latach 1988-90 i 1993-96, została zamordowana 27 grudnia 2007 roku na wiecu politycznym Pakistańskiej Partii Ludowej w Rawalpindi w zamachu z użyciem broni palnej i ładunku wybuchowego. W ataku, którego dokonano na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, zginęło ok. 20 osób.

 

Oskarżyciele twierdzili, że Musharraf jako urzędujący wówczas prezydent nie zapewnił wystarczającego bezpieczeństwa Bhutto. Musharraf nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Jego rząd oskarżał o zamach pakistańskiego szefa talibów Baitullaha Mahsuda, który został zabity w amerykańskim ataku drona w 2009 roku.

 

Musharraf, przeciwko któremu toczy się kilka spraw sądowych, w tym o zdradę stanu, opuścił w marcu 2016 roku Pakistan. Jego wyjazd nastąpił nazajutrz po uchyleniu przez Sąd Najwyższy zakazu opuszczania kraju. Obecnie były prezydent mieszka w Londynie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie