Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się zwiększenia środków na oświatę

Polska
Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się zwiększenia środków na oświatę
Polsat News

Znaczącego zwiększenia nakładów finansowych na oświatę, w tym zagwarantowania środków na podwyższenie od przyszłego roku o 10 proc. zasadniczych wynagrodzeń nauczycieli, domaga się Związek Nauczycielstwa Polskiego w piśmie do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

"W związku z wdrażaną od 1 września 2017 r. reformą strukturalną i programową w oświacie, Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się znaczącego zwiększenia nakładów finansowych na oświatę, w tym zagwarantowania środków na podwyższenie od 1 stycznia 2018 roku o 10 proc. zasadniczych wynagrodzeń nauczycieli" - napisał w środowym wystąpieniu do minister edukacji narodowej Anny Zaleskiej prezes ZNP Sławomir Broniarz.

 

W jego ocenie, "zapowiedź wzrostu nauczycielskich wynagrodzeń o 5 proc. od 1 września 2018 r. bez wątpienia pogłębi pauperyzację zawodu nauczyciela, w stosunku do innych grup zawodowych w sektorze przedsiębiorstw i gospodarce narodowej".

 

"To przykład niedocenienia roli nauczyciela we wdrażaniu poważnych zmian systemowych w oświacie" - podkreślił w piśmie.

 

Dodatek dla nauczycieli dopiero od 2022 r.

 

Broniarz dodał, że "zapowiedź dodatku 500+ dla nauczycieli dyplomowanych, którzy otrzymają wyróżniającą ocenę pracy, traktujemy jako nieporozumienie i składanie deklaracji na wyrost, bowiem dodatek w tej wysokości ma obowiązywać dopiero od 2022 roku".

 

Prezes podkreślił, że zgodnie z opinią, którą Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił do projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych (nowelizującego m.in. Kartę Nauczyciela), domaga się wprowadzenia dodatku od 1 stycznia 2018 r.

 

Jego zdaniem, dodatek ten powinien dotyczyć wszystkich nauczycieli, bez względu na stopień awansu zawodowego, po spełnieniu wymogu formalnego, jakim jest wyróżniająca ocena pracy.

 

Reforma edukacji

 

MEN poinformowało, że do ministerstwa nie dotarło jeszcze pismo ZNP. Resort edukacji zapewnił jednak, że każda korespondencja wpływająca do MEN jest rozpatrywana, a stronom zostaje udzielana odpowiedź w ustawowym terminie.

 

1 września zacznie obowiązywać nowy ustrój szkolny. Dotychczasowy system, który składał się z 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum, 3-letniej szkoły zawodowej i szkół policealnych, będzie stopniowo przekształcany. Docelowo będzie obejmować: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum, 5-letnie technikum, 3-letnią szkołę branżową I stopnia, 2-letnią szkołę branżową II stopnia, 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy i szkołę policealną.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie