Theresa May wzywa Chiny, aby wywierały większą presję na Koreę Północną

Świat
Theresa May wzywa Chiny, aby wywierały większą presję na Koreę Północną
Reuters
Theresa May podczas wizyty w Japonii

Udająca się z wizytą do Japonii premier Wielkiej Brytanii Theresa May wezwała w środę Chiny, aby wywierały większą presję na Koreę Północną, by zaprzestała prób z rakietami balistycznymi. Według niej Pekin ma do odegrania kluczową rolę w międzynarodowych staraniach, mających na celu przeciwdziałanie - jak to ujęła - znaczącym prowokacjom Pjongjangu.

- Chcemy zapewnić, że oni (Północni Koreańczycy) zaprzestaną tych działań. Widzimy, że najlepszym na to sposobem jest, by Chiny bardziej naciskały na Koreę Północną - powiedziała May dziennikarzom w drodze do Japonii na spotkanie z premierem tego kraju Shinzo Abe.

 

Dzień wcześniej brytyjska premier wyraziła oburzenie "lekkomyślną prowokacją" Korei Płn., która nie rezygnuje z przeprowadzania testów rakiet balistycznych.

 

Według agencji Reutera rakieta, której próbę przeprowadziła w wtorek Korea Płn., była prawdopodobnie pociskiem balistycznym pośredniego zasięgu (Intermediate Range Ballistic Missiles - IRBM). Rakieta przeleciała nad drugą co do wielkości japońską wyspą, Hokkaido, po czym rozpadła się na trzy części i wpadła do Oceanu Spokojnego.

 

Nie wspomniano o nowych sankcjach wobec reżimu

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ na nadzwyczajnym posiedzeniu we wtorek "ostro potępiła" ostatni "oburzający test rakietowy" Korei Płn. i zażądała wstrzymania dalszych tego rodzaju testów oraz programów zbrojeń rakietowych i nuklearnych Pjongjangu.

 

Rada nie wspomniała natomiast o nowych sankcjach wobec Korei Płn. Wezwała jedynie wszystkie państwa do przestrzegania uchwalonych już sankcji ONZ i potwierdziła "zaangażowanie ONZ na rzecz pokojowego, dyplomatycznego i politycznego rozwiązania" kryzysu na Półwyspie Koreańskim.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie