Szef Polskiej Organizacji Turystycznej odwołany. Za "skandaliczną wypowiedź"

Polska
Szef Polskiej Organizacji Turystycznej odwołany. Za "skandaliczną wypowiedź"
pot.gov.pl

"W związku ze skandaliczną wypowiedzią prezesa POT Marka Olszewskiego podjąłem decyzję o jego natychmiastowej dymisji" - oświadczył minister sportu i turystyki Witold Bańka. - To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane - tak Olszewski tłumaczył, dlaczego KL Auschwitz i Muzeum Historii Żydów Polskich wykreślił z programów wizyt promujących Polskę.

- Jako szef Polskiej Organizacji Turystycznej, który kocha swój kraj, chcę go pokazać od jak najlepszej strony, przez nasze zabytki, kulturę, gościnność, wspaniałą muzykę - podkreślił Olszewski.

 

Tłumaczył, że Auschwitz nie jest produktem turystycznym, a miejscem "martyrologii, zadumy i przemyśleń". Jak dodał, zadaniem POT jest promocja walorów turystycznych Polski.


- Poza tym chcemy położyć nacisk na promowanie tego, co cenne w naszej własnej kulturze, pokazać nasz wielki wkład w rozwój Europy. Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów – powiedział Olszewski "Gazecie Wyborczej".

 


"Kultura żydowska w praktyce cała przetrwała"


Jak dodał "to polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane".


- Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała. W latach 30. z Niemiec wielu Żydów emigrowało. W Polsce pod okupacją niemiecką nie było takiej możliwości - podkreślił.


Jego zdaniem, "nie ma potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów".

 

Takie propozycje "mógł złożyć jedynie ignorancki głupiec"

 

Wypowiedź Olszewskiego skomentował także Międzynarodowy Komitet Oświęcimski/Auschwitz.

 

"Byli więźniowie Auschwitz podczas walnego zgromadzenia Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego/Auschwitz ze zdumieniem i oburzeniem przyjęli do wiadomości wypowiedzi nowego szefa Polskiej Organizacji Turystycznej, dotyczące wykreślenia w przyszłości z programu wizyt gości zagranicznych w Polsce Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN" - głosi informacja prasowa przekazana przez wiceprezydenta MKO Christopha Heubnera.   

 

W dokumencie przytoczono wypowiedź wiceprezydenta MKO Mariana Turskiego: "Otrzymaliśmy wczoraj z okazji naszego walnego zgromadzenia list od prezydenta Polski, który podziękował byłym więźniom Auschwitz za ich pracę w muzeum niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Muzeum Auschwitz odwiedzane jest co roku - podobnie jak muzeum POLIN w Warszawie - przez miliony turystów z całego świata. Propozycję, by wykreślić te muzea z programu wizyt turystów czy zagranicznych dziennikarzy, mógł złożyć jedynie ignorancki głupiec, który chce zaszkodzić turystyce i wizerunkowi Polski".  

 

Walne zgromadzenie MKO obraduje od wtorku w Oświęcimiu. Jego uczestnicy rozmawiają m.in. o sposobach przekazywania kolejnym pokoleniom prawdy o niemieckich obozach i Holokauście po odejściu naocznych świadków.

 

Kandydat PiS na burmistrza


Marek Olszewski został powołany na szefa POT przez ministra sportu i turystyki w marcu tego roku. Wcześniej był dwa razy kandydatem PiS na burmistrza Kamienia Pomorskiego.

 

Ma 30-letnie doświadczenie w branży hotelarsko-turystycznej. Pełnił m.in. funkcję dyrektora w kompleksie SANDRA SPA z siedzibą w Pogorzelicy. Był dyrektorem Centrum Medyczno-Uzdrowiskowego Etna w Kołobrzegu, prezesem Uzdrowiska Kołobrzeg S.A., szefem uzdrowiska w Świeradowie Zdroju oraz dyrektorem przedsiębiorstwa państwowego "Uzdrowisko Kamień Pomorski".

 

Jest magistrem ekonomii, ukończył wydział ekonomiki produkcji SGH w Warszawie. Był również p.o. burmistrza Trzebiatowa.

 

Muzeum "Polin" turystycznym hitem 

 

Polska Organizacja Turystyczna (POT) to instytucja rządowa działająca od 1 stycznia 2000 roku. Podlega ministrowi właściwemu do spraw turystyki, aktualnie ministrowi sportu i turystyki.

 

Głównym celem POT jest promocja Polski w kraju i za granicą, jako kraju atrakcyjnego turystycznie, szczególnie pod względem kulturowym oraz wzmacnianie wizerunku Polski, jako kraju nowoczesnego o silnej tożsamości narodowej, bogatego w atrakcyjne walory środowiska naturalnego.

 

Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" jest przez zagranicznych turystów postrzegane jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w stolicy.

 

W ubiegłym roku zostało wyróżnione prestiżową nagrodą European Museum of the Year Award 2016 (Europejskie Muzeum Roku 2016).

 

krakow.wyborcza.pl, polsatnews.pl, PAP

prz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze