"PiS chce napisać historię na nowo". Myrcha w programie "Tak czy Nie"

Polska

- Wypycha się z historii Lecha Wałęsę, próbując zastępować go Lechem Kaczyńskim. Wypycha się bohaterów "Solidarności", zastępując ich politykami Prawa i Sprawiedliwości. To splata się w jedną wielką całość: PiS faktycznie chce napisać historię na nowo - powiedział w programie "Tak czy Nie" poseł PO Arkadiusz Myrcha.

Wiceszef MSZ Konrad Szymański w wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział, że "PiS jest partią, która wprowadzała Polskę do UE".

- Jest tą partią prawicy, która zalecała, rekomendowała, zabiegała o to, żeby Polacy wypowiedzieli się na tak w referendum akcesyjnym, i nadal uważamy, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest dobre dla naszego dobrobytu i bezpieczeństwa - powiedział Szymański

 

Dodał, że to nie oznacza, "że będziemy zamykali oczy na zmiany, które zachodzą w Unii Europejskiej. Zmiany niekorzystne".

 

"Za bardzo daleko idące słowa"

 

- My możemy się dzisiaj delikatnie uśmiechać, próbować tłumaczyć te słowa ministra Szymańskiego, ale od początku kadencji powtarzamy, że to PiS będzie chciał próbować napisać historię na nowo - komentował wypowiedź ministra Arkadiusz Myrcha.

 

- Także to, że wypycha się z historii Lecha Wałęsę próbując zastępować go Lechem Kaczyńskim. Wypycha się bohaterów "Solidarności" zastępując ich politykami Prawa i Sprawiedliwości. To się splata w jedną wielką całość, że PiS faktycznie chce napisać historię na nowo - dodał.

 

Artur Zawisza zauważył natomiast, że Szymański "przypomina też prawdziwe fakty". - Otóż PiS popierało wejście do UE. Być może to zła wiadomość dla eurosceptyków, dla patriotycznych wyborców PiS, którym mogłoby się wydawać, że PiS był zawsze przeciw Unii. Ale przecież w owym czasie dwie główne partie centroprawicy, PO i PiS, opowiedziały się za wejściem Polski do UE - zauważył. 

 

W jego ocenie minister Szymański "użył za bardzo daleko idącego słowa".

 

Czy Polska straci na konflikcie z UE?

 
"Jesteśmy w tej chwili bardzo blisko skorzystania wobec Polski z art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, który przewiduje sankcje (...) Niedawne działania podjęte przez polskie władze ws. systemu sądowniczego znacznie wzmocniły zagrożenie dla państwa prawa. Te ustawy zniszczą niezależność sądownictwa w Polsce" - tak w lipcu mówił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. 
 
Komisja Europejska odrzuciła przedstawione przez Polskę stanowisko, według którego instytucja ta nie ma prawa ingerować w polski system sądownictwa.
 
Program poprowadziła Agnieszka Gozdyra.
 
Wszystkie odcinki programu można zobaczyć tutaj.
 
Polsat News
mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie