Władze USA: co najmniej 9 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie

Świat
Władze USA: co najmniej 9 ofiar śmiertelnych powodzi w Teksasie
Reuters

Co najmniej dziewięć osób zginęło na skutek powodzi w Teksasie na południu USA, wywołanych przez huragan Harvey, który później osłabł do burzy tropikalnej - poinformowały władze stanowe, cytowane m.in. przez dziennik "Washington Post".

Spośród dziewięciu ofiar śmiertelnych, potwierdzonych przez władze Teksasu w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego, sześć straciło życie w hrabstwie Harris, obejmującym metropolię Houston; jedna w nadmorskiej miejscowości Rockport na południowym zachodzie stanu; jedna w miejscowości La Marque ok. 80 km na południe od Houston oraz kolejna w Porter na północ od Houston.

 

Według innych mediów, m.in. dziennika "New York Times" i BBC, powołujących się na lokalne władze, zginęło już co najmniej 10 osób. Służby ratunkowe spodziewają się, że bilans ofiar śmiertelnych jeszcze wzrośnie. Poprzedni bilans mówił o ośmiu zabitych.

 

Lokalna stacja informacyjna w Houston KHOU podała, że w rejonie Houston sześcioosobowa rodzina zginęła uwięziona w samochodzie, którym próbowała uciec przed nadciągającym huraganem; ofiary to czworo dzieci w wieku do 16 lat oraz ich pradziadkowie. Są to jednak na razie niepotwierdzone doniesienia.

 

Pomoc dla ofiar kataklizmu

 

Prezydent Donald Trump zapowiedział w poniedziałek "szybkie, podejmowane wspólnie z Kongresem, ponadpartyjne działania na rzecz ofiar huraganu Harvey". Ostrzegł, że "powrót do normalności będzie długotrwały i kosztowny".

 

Podczas wspólnej konferencji prasowej z przebywającym w Waszyngtonie prezydentem Finlandii Saulim Niinisto przywódca USA zapowiedział szybką pomoc rządu federalnego dla terenów, które najbardziej ucierpiały w wyniku kataklizmu.

 

Prezydent, który jest ostatnio w nienajlepszych stosunkach nawet z deputowanymi wywodzącymi się z jego własnej partii, a podczas niedawnego wystąpienia w Arizonie zagroził, że doprowadzi do zawieszenia (tzw. shutdown) prac rządu, jeśli nie otrzyma funduszy na mur na granicy z Meksykiem, zadeklarował w poniedziałek, że "jeśli zajdzie taka potrzeba, zwróci się do Kongresu o przyznanie dodatkowych funduszy na pomoc dla terenów spustoszonych huraganem i powodziami, jakie spowodował Harvey".

 

Wizyta Donalda Trumpa w Corpus Christi

 

Prezydent potwierdził też, że już we wtorek wraz z Pierwszą Damą Melanią Trump odwiedzi okolice Corpus Christi w Teksasie, gdzie w nocy z piątku na sobotę huragan Harvey rozpoczął swą niszczycielską działalność jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

 

Trump wyjaśnił, że nie zamierza na razie odwiedzać Houston, największego miasta Teksasu i czwartego pod względem wielkości miasta Stanów Zjednoczonych, aby nie przeszkadzać w prowadzonej tam akcji ratunkowej.

 

Amerykański prezydent poinformował także, że w najbliższą sobotę zamierza odwiedzić stan Luizjana, który obecnie walczy z powodziami, jakie przyniosły tam ulewne deszcze.

 

Osłabnięcie nie umniejsza destrukcyjnej siły

 

Huragan Harvey w niedzielę został "zdeklasyfikowany" do statusu burzy tropikalnej, co - jak podkreślają komentatorzy - w niczym nie umniejsza jego destrukcyjnej siły. Ulewny deszcz, a właściwie nieustająca ściana wody, jaką przyniósł ze sobą, nie ma bowiem końca.

 

Meteorolodzy ostrzegają, że na niektóre tereny do piątku spadnie ponad 120 centymetrów deszczu.

 

Mimo potężnych rozmiarów klęski żywiołowej, bilans ofiar śmiertelnych w poniedziałek wynosił 8 zabitych. Późnym wieczorem wieczór władze Teksasu poinformowały o śmierci kobiety, która zginęła w domu-przyczepie po przywaleniu go potężnym drzewem.

 

Z kolei w regionach La Porte and Shoreacres w Teksasie władze wydały ostrzeżenie o możliwości skażenia chemicznego w związku z uszkodzeniem instalacji w rafineriach. Mieszkańcy zostali poproszeni o pozostanie w domach i wyłączenie klimatyzacji.

 

Osoby, które przeżyły tragedię, wciąż jeszcze nie myślą o usuwaniu szkód, a zamiast tego nieustannie zadają pytanie: "kiedy skończy się ulewa?" Na to pytanie synoptycy nie są jeszcze w stanie jednoznacznie odpowiedzieć.

 

Zdaniem ekspertów ten "biblijny kataklizm" nie będzie miał równie katastrofalnego wpływu na gospodarkę amerykańską. O wiele bardziej obawiają się oni możliwości zawieszenia prac rządu federalnego, czym straszy Trump.

 

Rafinerie wstrzymały prace

 

Zdaniem Tobiasa Levkovicha, głównego stratega giełdowego giganta bankowego Citigroup, huragan Harvey będzie miał tylko nieznaczny wpływ na wartość amerykańskiego PKB. W wypowiedzi dla telewizji CNBC, Levkovich wskazał, że straty spowodowane przez poprzednie huragany, takie jak Katrina (2005r.) czy Sandy (2012 r.) zostały szybko "wchłonięte przez gospodarkę".

 

Inni eksperci wskazują, że wartość PKB samego Teksasu jest wyższa od wartości PKB wielu państw świata i plasuje się na 25. miejscu listy najbogatszych regionów na świecie. Ale także oni podkreślają, że "najgorsze" - czyli powodzie - jeszcze się nie skończyło. Ostrzegają, że właśnie za przyczyną powodzi straty wyrządzane przez huragan mogą być wyższe niż straty wyrządzone przez Katrinę w 2005 r.(ok. 80 mld USD).

 

Giełdy w Nowym Jorku spokojnie zareagowały na spustoszenie Teksasu przez wiatry, deszcze i powodzie. Najbardziej ucierpiały akcje towarzystw ubezpieczeniowych, które będą musiały tytułem odszkodowań wypłacić - jak przewiduje bank inwestycyjny J.P. Morgan Chase - od 10 do 20 miliardów dolarów.

 

Na giełdach surowcowych spadły ceny ropy naftowej, wzrosła natomiast cena benzyny - w Nowym Jorku o ponad 6 proc.

 

Ani spadek ceny ropy naftowej, ani wzrost cen benzyny nie były czymś niespodziewanym. Zapasy ropy naftowej w wyniku wzrostu wydobycia w ostatnich miesiącach są spore, natomiast z rejonu Zatoki Meksykańskiej, gdzie znajduje się szereg rafinerii, pochodzi ok. 30 proc. produkowanej w USA benzyny.

 

Rafinerie wstrzymały swoją produkcję jeszcze przed nadejściem huraganu i nie wiadomo, kiedy będą w stanie ją wznowić.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie