"Strzał w tył głowy w rowie katyńskim na czas". Jest akt oskarżenia ws. pochwalenia popełnienia zbrodni katyńskiej

Polska
"Strzał w tył głowy w rowie katyńskim na czas". Jest akt oskarżenia ws. pochwalenia popełnienia zbrodni katyńskiej
Wikimedia Commons/ala z

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie publicznego pochwalenia popełnienia zbrodni katyńskiej - poinformowała we wtorek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Postępowanie zainicjowano po wpisie oskarżonego mężczyzny na jednym z portali społecznościowych.

Jak poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński, do zdarzenia "publicznego propagowania totalitarnego ustroju ZSRR" doszło w sierpniu 2016 r. Oskarżony Bartosz T. w odpowiedzi na pytanie innego użytkownika portalu o konkurencję olimpijską, w której by wystąpił, napisał: "Strzał w tył głowy w rowie katyńskim na czas".

 

Prokurator dodał, że wpisu dokonano poprzez zamieszczenie go na portalu, na koncie oskarżonego opatrzonym jego fotografią "z prezentacją komunistycznych symboli sierpa i młota na czerwonym tle".

 

- Powyższe zachowanie było nawiązaniem do totalitarnej praktyki działania tego państwa i stanowiło również publicznie pochwalenie popełnienia zbrodni katyńskiej - zaznaczył prok. Łapczyński. Dodał, że podejrzany "przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia, które są zgodne ze zgromadzonym w sprawie materiałem dowodowym".

 

Jak informuje prokuratura, mężczyźnie grozi do pięciu lat pozbawienia wolności. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Poznaniu, gdyż czynu dokonano w jednej z miejscowości w woj. wielkopolskim.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie