"Nowoczesne górnictwo to przyszłość polskiej gospodarki". Premier o zyskach kopalń

Biznes
"Nowoczesne górnictwo to przyszłość polskiej gospodarki". Premier o zyskach kopalń
Polsat News

- Kondycje spółek energetycznych, spółek węglowych są bardzo dobre, górnictwo zaczyna przynosić zyski ponad 1,5 mld zł za pierwsze półrocze bieżącego roku - powiedziała we wtorek w Katowicach premier Beata Szydło. Tymczasem wg organizacji HEAL, polski rząd dopłaca do paliw kopalnych 1,5 mld dol. rocznie, a wg Agencji Rozwoju Przemysłu, na sprzedaży każdej tony węgla polskie kopalnie tracą od lat.

- Muszę zacząć od podziękowań. Jest ze mną Grzegorz Tobiszowski - wiceminister w moim rządzie. Nie ma Krzysztofa Tchórzewskiego, ale on jest patronem tych targów. To są dwaj ministrowie dzięki którym możemy powiedzieć, że polskie górnictwo zaczyna nowe życie - powiedziała premier, która brała udział w otwarciu Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego "Katowice 2017".

 

Szydło: górnictwo zaczyna przynosić zyski


- Kiedy rozpoczynaliśmy prace naszego rządu i okazało się, ze jednym z pierwszych zadań, które musimy podjąć jest rozwiązanie problemu górnictwa i doprowadzenie do reformy górnictwa chyba niewielu myślało, że to się powiedzie. Pamiętam rozmowę z Grzegorzem, który przyszedł i powiedział mi: słuchaj to nie chodzi o to żebyśmy przeprowadzili reformę na 2-3 lata, tak jak już to wielokrotnie próbowano robić a za 2-3 lata trzeba będzie robić reformę od nowa. Tylko chodzi o to żebyśmy zbudowali nowy system, zupełnie inaczej spojrzeli na branżę górniczą, dali jej nowe życie i dali jej przede wszystkim przyszłość. I tak się stało - wspominała Beata Szydło.


- Dzisiaj, po pierwszym półroczu możemy powiedzieć, że wiadomości są optymistyczne, ponieważ kondycje spółek węglowych, energetycznych są bardzo dobre. Górnictwo zaczyna przynosić zyski, ponad 1,5 mld zł już za pierwsze półrocze. Myślę, że są to dobre prognostyki - przekonywała premier.

 

1,5 mld dol. rocznie na subsydiowanie paliw kopalnych

 

Międzynarodowa organizacja Health and Environment Alliance (HEAL), która bada wpływ zanieczyszczonego środowiska na zdrowie mieszkańców Unii Europejskiej, opublikowała pod koniec lipca raport "Ukryte koszty: jak obcięcie dotacji na wydobycie paliw kopalnych poprawi zdrowie obywateli".


Według dokumentu, Polska wydaje rocznie nawet 1,5 mld dol.na subsydiowanie paliw kopalnych.  - Koszty utraty zdrowia Polaków z powodu palenia węglem w piecach i smogu to ok. 40 mld dol. Pieniądze te mogłyby posłużyć do wzmocnienia publicznej opieki zdrowotnej, np. poprzez budowę 34 nowych zakładów opieki zdrowotnej i zwiększenie liczby lekarzy o 30 tys. - argumentują eksperci.

 

Organizacja HEAL wskazuje w swoim raporcie, że węgiel wciąż stanowi podstawę polskiej energetyki, a 80 proc. prąd w Polsce jest produkowany w elektrowniach węglowych.

 

Polskie kopalnie traciły 6,97 zł na sprzedaży każdej tony węgla

 

Z danych Agencji Rozwoju Przemysłu przedstawionych w lutym wynika, że w ubiegłym roku średnia strata kopalń na sprzedaży każdej tony węgla wyniosła 6,97 zł; to czterokrotnie mniej niż rok wcześniej, kiedy do każdej tony trzeba było dopłacać średnio 26,81 zł. Według ARP, w 2016 roku sprzedaż węgla nadal przynosiła straty, a taka sytuacja utrzymuje się od 2013 roku.

 

Jak wyjaśniła Agencja, 6,97 zł to różnica między średnim kosztem sprzedanej w 2016 roku tony węgla, który wyniósł 253,55 zł, a średnią ceną uzyskiwaną przez kopalnie w wys. 246,58 zł za tonę.

 

W ubiegłym roku polskie kopalnie wyprodukowały prawie 70,4 mln ton węgla kamiennego; w 2015 roku -  niespełna 72,2 mln ton.

 

33 polskie miasta wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych w Europie 


Trzy czwarte domów ogrzewanych węglem w Europie stoi właśnie w Polsce. Przeciętna polska rodzina zużywa ok. 3 ton węgla rocznie, produkując ok. 8,5 tony CO2 - wylicza HEAL.


M.in. ta wysoka zależność Polski od węgla powoduje, że jest ona w czołówce państw o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza. Aż 33 polskie miasta znalazły się w gronie 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. 

 

PAP, wnp.pl, polsatnews.pl

grz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie