Niemcy przestali odsyłać uchodźców na Węgry. Bo w tamtejszych obozach panują "podłe" warunki

Świat
Niemcy przestali odsyłać uchodźców na Węgry. Bo w tamtejszych obozach panują "podłe" warunki
Flickr/Freedom House
Uchodźcy na dworcu kolejowym w Budapeszcie w 2015 r.

"Dla ubiegających się azyl warunki na Węgrzech są tak straszliwe, że Niemcy już przed miesiącami przestały odsyłać tam uchodźców. Od 11 kwietnia z Niemiec na Węgry nie został przekazany żaden uchodźca" - odpowiedział rząd federalny na zapytanie parlamentarne posłanki partii Lewica Ulli Jelpke. Rząd potwierdził tym samym doniesienia mediów.

Ze względu na niepewną sytuację prawną Niemcy nie odsyłają na Węgry uchodźców, choć zgodnie z postanowieniami umowy Dublin III powinny to robić. Nadal kierowane są co prawda do węgierskich władz odpowiednie wnioski, ale w praktyce Niemcy odstąpiły od przekazywania uchodźców - poinformował rząd w Berlinie na zapytanie parlamentarne posłanki partii Lewica Ulli Jelpke.


"Od 11 kwietnia z Niemiec na Węgry nie został przekazany żaden uchodźca" - brzmi odpowiedź rządu federalnego udostępniona agencji prasowej dpa. Rząd potwierdził tym samym doniesienia mediów z wiosny bieżącego roku.


Procedura o naruszenie unijnego prawa


Konwencja dublińska z 1990 roku, którą w 2003 r. zastąpiła umowa Dublin III, przewiduje, że za rozpatrywanie wniosku o azyl odpowiedzialny jest kraj, na którego terytorium trafiła najpierw osoba ubiegająca się o azyl. Jeżeli zatem uchodźca przebywa w Niemczech, ale pierwszym krajem UE, do którego przybył, były Węgry, niemieckie władze mają obowiązek odesłać do na Węgry.


Komisja Europejska uruchomiła w maju procedurę o naruszenie prawa UE przeciwko Węgrom. Komisja krytykuje, że uchodźcom utrudniany jest na Węgrzech dostęp do procedury azylowej zgodnej z unijnym prawem.

 

Osoby szukające na Węgrzech azylu przetrzymywane są tam bezterminowo w warunkach przypominających więzienie.

 

Sytuacja uchodźców "godna pożałowania"


Organizacja ochrony praw człowieka Amnesty International wielokrotnie krytykowała sytuację humanitarną uchodźców na Węgrzech nazywając ją "godną pożałowania".


W poprzednich miesiącach Niemcy z podobnych powodów zrezygnowały z odsyłania uchodźców do Grecji. Stopniowo jednak umowa dublińska znowu jest stosowana. Mimo to w II kwartale 2017 do Grecji nie został odesłany żaden uchodźca - poinformował we wtorek rząd w Berlinie.

 

Deutsche Welle

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie