MSZ potępia działania Pjongjangu. "Stanowią pogwałcenie istniejących zobowiązań międzynarodowych"
"Polska zdecydowanie potępia próbę rakietową przeprowadzoną przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną" - podkreślono w komunikacie Biura Rzecznika Prasowego MSZ. W ocenie resortu szczególne zaniepokojenie wzbudza fakt, że wystrzelona przez KRLD rakieta przeleciała nad terytorium Japonii.
"Działania władz w Pjongjangu stanowią pogwałcenie istniejących zobowiązań międzynarodowych i zagrożenie dla bezpieczeństwa i pokoju w regionie oraz międzynarodowego systemu nieproliferacji i kontroli zbrojeń" - stwierdził resort dyplomacji.
W swoim oświadczeniu MSZ wezwało władze Korei Północnej "do natychmiastowego zaprzestania prowokacyjnych testów z użyciem technologii rakiet balistycznych i porzucenia realizowanego programu rakietowego w sposób kompletny, weryfikowalny i nieodwracalny, zgodnie ze stosownymi rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym rezolucją 2371 z 5 sierpnia 2017 r."
Przypomniano ponadto, że Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Haskim Kodeksie Postępowania przeciwko proliferacji rakiet balistycznych (HCoC).
Pocisk rakietowy nad Japonią
Korea Płn. wystrzeliła we wtorek o godz. 5:58 czasu miejscowego (godz. 22:58 w poniedziałek w Polsce) pocisk rakietowy, który o godz. 6:06 przeleciał nad drugą co do wielkości japońską wyspą Hokkaido, po czym rozpadł się na trzy części i wpadł do Oceanu Spokojnego. Pocisk osiągnął maksymalną wysokości 550 km. Nad Japonią znajdował się nie dłużej niż 2 min.
Kolejna próba balistyczna KRLD - poprzednia miała miejsce 26 lipca - wywołała zaniepokojenie w Japonii i w Korei Południowej. Oba kraje - podobnie jak USA - zwróciły się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia we wtorek wieczorem.
Jak donosi agencja Yonhap, wysoko postawieni wojskowi południowokoreańscy i amerykańscy, którzy wchodzą w skład Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, nie wykluczają zastosowania środków militarnych, które powstrzymałyby Pjongjang przed podejmowaniem zakazanych przez Radę Bezpieczeństwa prób balistycznych.
PAP
Czytaj więcej
Komentarze